دوشنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » آمار و احوال جمعیت در سال ۹۲

آمار و احوال جمعیت در سال ۹۲

منبع : شیعه آنلاین

بیشترین تولد مربوط به کدام استان هاست؟

بر اساس آمار موجود استان های تهران، البرز و کرمان کمترین نرخ ثبت ازدواج و همچنین استانهای خراسان رضوی، گیلان و کردستان بیشترین نرخ طلاق به ثبت رسیده را به خود اختصاص داده اند.
به گزارش شیعه آنلاین به نقل از واحد مرکزی خبر، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور گفت: سال گذشته، یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۸۳۴ واقعه ولادت به ثبت رسیده است.

علی اکبر محزون در نشست خبری به آمار ولادت در سال ۹۲ اشاره کرد و گفت: در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و هرمزگان به ترتیب با ۳۵٫۹، ۲۵٫۴ و۲۳٫۶ در هزار بیشترین نرخ ولادت به ثبت رسیده و استان های گیلان، مازندران و تهران نیز به ترتیب با ۱۳، ۱۴٫۴ و ۱۴٫۹ در هزار دارای کمترین نرخ ولادت بوده اند.

وی گفت: بر اساس آمار موجود استان های تهران، البرز و کرمان کمترین نرخ ثبت ازدواج و همچنین استانهای خراسان رضوی، گیلان و کردستان بیشترین نرخ طلاق به ثبت رسیده را به خود اختصاص داده اند.

محزون افزود: در هر ماه به طور متوسط ۱۲۲ هزار و ۶۵۳ واقعه ولادت و در هر شبانه روز نیز ۴ هزار و ۳۲ و در هر ساعت به طور متوسط ۱۶۸ واقعه ولادت به ثبت رسیده است، در مقابل ولادت یک میلیون و ۱۳۱ هزار و ۵۶۶ ولادت شهری ۳۴۰ هزار و ۲۶۸ ولادت روستایی ثبت شده که از این تعداد ۷۵۵ هزار و ۸۴۹ ولادت مربوط به پسران و ۷۱۵ هزار و ۹۸۵ واقعه ولادت مربوط به دختران بوده است.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور در مورد آمار وفات در سال ۹۲ نیز گفت: در این سال ۳۷۲ هزار و ۸۹۷ واقعه فوت به ثبت رسیده است.

محزون افزود: آمارهای به دست آمده نشان می دهد ۲۸۵ هزار و ۸۱۱ نفر در مناطق شهری و ۸۷ هزار و ۸۶ مورد نیز در مناطق روستایی فوت شده اند که از این تعداد ۲۰۹ هزار و ۹۵۵ مورد مرد و ۱۶۲ هزار و ۹۴۲ نفر نیز زن بوده اند.

وی افزود: استان های خراسان جنوبی، خراسان شمالی و گیلان به ترتیب با ۶٫۷، ۶٫۴ و ۶٫۲ در هزار بیشترین و استان های البرز، کرمان و بوشهر به ترتیب با ۳٫۵، ۳٫۸ و ۳٫۹ در هزار کمترین نرخ ثبت را به خود اختصاص داده اند و در مجموع در مقابل هر ۱۰۰ فوت ثبت شده زنان ۱۲۸٫۹ مورد فوت مردان به ثبت رسیده است.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور گفت: در هر ماه به طور متوسط ۳۱ هزار و ۷۵ ، در هر شبانه روز هزار و ۲۲ و در هر ساعت نیز ۳۴ واقعه فوت به ثبت رسیده است.

محزون افزود: بیشترین علت فوت مربوط به بیماری های قلبی و عروقی با ۳۸٫۳، سرطان و تومور با ۹٫۳، حوادث غیرعمدی با ۷٫۳ و بیماری های دستگاههای تنفسی با ۶٫۲ بوده است.

وی با اشاره به آمار ازدواج در سال ۹۲ نیز گفت: در این سال ۷۷۴ هزار و ۵۱۳ مورد ازدواج به ثبت رسیده که نرخ ثبت ازدواج ۱۰٫۱ در هزار به دست آمده است و همچنین استان های اردبیل، کردستان و خراسان شمالی به ترتیب با ۱۳٫۶، ۱۳٫۲ و ۱۳٫۲ در هزار بیشترین نرخ ثبت ازدواج و استان های تهران، البرز و کرمان با ۷٫۵، ۷٫۶ و ۷٫۸ در هزار کمترین نرخ ثبت ازدواج را به خود اختصاص داده اند.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور افزود‌ : بیشترین ازدواج ثبت شده مردان در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال با رقم ۲۸۴ هزار و ۶۲۴ نفر و همچنین زنان در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال با رقم ۲۵۲ هزار و ۵۸۶ نفر بوده و در نهایت بیشترین ترکیب ازدواج ثبت شده مربوط به گروه سنی مردان ۲۰ تا ۲۴ سال با زنان ۱۵ تا ۱۹ سال با فراوانی ۱۲۹ هزار و ۷۸۰ واقعه ازدواج است.

محزون گفت: در هر ماه به طور متوسط ۶۴ هزار و ۵۴۳ ازدواج، در هر شبانه روز ۲ هزار و ۱۲۳ ازدواج و در هر ساعت نیز ۸۸ واقعه ازدواج به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۵۵ هزار و ۳۶۹ واقعه طلاق به ثبت رسیده است، گفت: نرخ خام آثار ثبت طلاق در کشور ۲ در هزار بوده است.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور در سال ۹۲ نسبت به سال گذشته آن تغییرات ازدواج ۶٫۷ درصد کاهش داشته است که این مورد در مناطق شهری ۲٫۲ درصد کاهش و در مناطق روستایی ۲۶٫۹ درصد کاهش داشته است.

محزون با بیان اینکه در سال ۹۲ میزان طلاق ها ۳٫۴ درصد نسبت به سال قبل آن افزایش داشته است است گفت: این افزایش در مناطق شهری ۵٫۲ درصد بوده است در حالیکه طلاق در مناطق روستایی ۱۵٫۸ درصد کاهش داشته است.

وی افزود:‌ در هر ماه به طور متوسط ۱۲ هزار و ۹۴۷ ، در هر شبانه روز ۴۲۶ واقعه و در هر ساعت نیز ۱۸ واقعه طلاق به ثبت رسیده است.

محزون گفت: بر اساس آمارهای موجود ۱۴٫۲ درصد طلاق ها مربوط به سال اول زندگی و حدود ۵۰ درصد طلاق ها نیز مربوط به ۵ سال اول زندگی است.

وی افزود: استان های خراسان رضوی، گیلان و کردستان بیشترین ثبت طلاق و استان های سیستان و بلوچستان، ایلام و یزد نیز کمترین نرخ ثبت طلاق را به خود اختصاص داده اند و همچنین گروه مردان و زنان ۲۵ تا ۲۹ سال بیشترین ثبت طلاق را به خود اختصاص داده اند.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور افزود: در استان های البرز از هر ۳ ازدواج یک طلاق، تهران از هر ۳٫۲ ازدواج یک طلاق و گیلان نیز از هر ۳٫۹ ازدواج نیز یک طلاق را داشته اند و در مقابل آن در استان های سیستان و بلوچستان از هر ۱۳ ازدواج یک طلاق، ایلام از هر ۱۱ ازدواج یک طلاق و خراسان جنوبی نیز از هر ۹ ازدواج یک طلاق به ثبت رسیده است.

وی در خصوص تغییر ثبت نشانی نیز گفت: در سال گذشته یک میلیون و ۴۴۰ هزار و ۷۷۵ مورد تغییر ثبت نشانی داشته ایم که استان های تهران، البرز و اصفهان بیشترین تغییر نشانی از لحاظ ورود به استان و همچنین استان های تهران، البرز و خوزستان بیشترین تغییر نشانی از جهت خروج از استان و در نهایت استان های تهران، خراسان رضوی و خوزستان بیشترین تغییر نشانی از جهت جابجایی در خود استان را داشته اند.

محزون به فراوانی نام های ثبت شده دختران و پسران در سال گذشته اشاره کرد و گفت: اسامی فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، یسنا و زینب ۵ اسم برتر دختران و همچنین امیرعلی، امیرحسین، ابوالفضل، محمد طاها و محمد علی ۵ اسم برتر پسران را به خود اختصاص داده اند.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور در مورد جوانانی که ازدواج نکرده اند نیز گفت: ۸۶ درصد ازدواج مردان در سن ۲۰ تا ۳۴ سالگی ثبت می شود و زنان ۱۸ تا ۲۹ سال نیز ۸۵ درصد آمار ثبت ازدواج را به خود اختصاص داده اند.

بگفته وی جوانانی که در سن ازدواج قرار دارند و ازدواج نکرده اند، ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هستند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


13 − سه =