دوشنبه , ۲ مهر ۱۳۹۷
جدیدترین اخبار
خانه » سؤالات » آیا با زنان اهل کتاب می توان ازدواج کرد؟

آیا با زنان اهل کتاب می توان ازدواج کرد؟

روایاتى در ذیل آیه (وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِینَ أُوتُواْ الْکِتَابَ …)
و در تفسیر عیاشى از امام صادق (علیه السلام ) روایت کرده که در ذیل جمله : (( وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِینَ أُوتُواْ الْکِتَابَ مِن قَبْلِکُمْ … (مائذه ۵) )) فرموده : منظور از محصنات زنان پاکدامن اهل کتاب است .
و در همان کتاب از آنجناب روایت کرده که در ذیل جمله : ((وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ … )) فرموده : منظور از مؤ منات عموم زنان مسلمان است ، (چه شیعه و چه سنى ).
و در تفسیر قمى از رسول خدا (صلى الله علیه وآله و سلم ) روایت شده که فرمود: از زنان اهل کتاب تنها ازدواج با آن زنانى حلال است که به حکومت اسلام جزیه بپردازند، و اما غیر آنان نه ، ازدواج با زنانشان حلال نیست .
مؤ لف : علت آن این است که وقتى اهل کتاب جزیه نپردازد قهرا محارب یعنى کافر حربى خواهد بود که معلوم است ازدواج با آنان حلال نیست .

(پاسخ امام باقر ع)
و در کافى و تهذیب از امام باقر (علیه السلام ) روایت کرده اند که فرمود: از زنان اهل کتاب تنها با آن زنى ازدواج حلال است که ساده لوح (و از نظر فکرى مستضعف ) باشد، (و قدرت تشخیص دین صحیح از دین باطل را نداشته باشد).

و در کتاب فقیه از امام صادق (علیه السلام ) روایت آورده که شخصى از آنجناب از مردى که با زن نصرانى و یهودى ازدواج مى کند سؤ ال کرد که آیا ازدواجش درست است یا نه ؟

(امام صادق ع)

فرمود اگر این مرد به زن مسلمان دسترسى داشته باشد چرا باید زن یهودى و نصرانى بگیرد شخص عرضه داشت آخر به زن یهودى و نصرانى عشق مى ورزد (خلاصه عاشق چنین زنى شده ) حضرت فرمود حال که چنین است اگر با او ازدواج کرد باید از شراب و گوشت خوک خوردن او جلوگیرى کند، و در ضمن این را هم بدان که این عمل در دین او نقصى ایجاد مى کند.
و در تهذیب از امام صادق (علیه السلام ) روایت آورده که فرمود: ازدواج موقت مسلمان با زن یهودیه و نصرانیه و با اینکه همسرى آزاد دارد اشکال ندارد.
و در کتاب فقیه از امام باقر (علیه السلام ) روایت کرده :

که شخصى از آنجناب پرسید: آیا مرد مسلمان مى تواند با زن مجوسیه ازدواج کند؟ فرمود: نه و لیکن اگر کنیزى مجوسى داشته باشد مى تواند او را وطى کند، ولى نطفه خود را در رحم او نریزد و از او فرزند نخواهد.
و در کافى به سند خود از عبدالله بن سنان از امام صادق (علیه السلام ) روایت کرده :

که در ضمن حدیثى فرمود: دوست نمى دارم مرد مسلمان با زن یهودیه و نصرانیه ازدواج کند، زیرا بیم آن مى رود که فرزندش به دین یهود و یا نصرانى گرایش پیدا کند.
و در کافى به سند خود از زراره و نیز در تفسیر عیاشى از مسعده بن صدقه روایت شده که راوى گفت :

من از امام باقر (علیه السلام ) از جمله : (( وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِینَ أُوتُواْ الْکِتَابَ مِن قَبْلِکُمْ )) سؤ ال کردم ، فرمود: این حکم به وسیله آیه (( وَلَا تُمْسِکُوا بِعِصَمِ الْکَوَافِرِ (ممتخنه ۱۰))) نسخ شده است .

ترجمه تفسیر المیزان جلد ۵ صفحه :۳۴۸ و ۳۴۹

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


پانزده + 12 =