دوشنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » اظهارات سوال برانگیز اردوغان علیه ایران در خصوص مسائل خاورمیانه

اظهارات سوال برانگیز اردوغان علیه ایران در خصوص مسائل خاورمیانه

رئیس جمهور ترکیه که در سال های اخیر موضع گیرهایش در خصوص مسائلی همچون بحران سوریه موجب بروز تنش میان آنکارا و دیگر کشورهای منطقه شده بود، روز گذشته نیز سخنان سوال برانگیری را ایراد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «رجب طیب اردوغان» در مصاحبه با شبکه خبری فرانس ۲۴، ضمن اعلام حمایت ترکیه از حمله عربستان به یمن، از نقش ایران در تحولات عراق و یمن انتقاد کرد.

رئیس جمهور ترکیه با متهم کردن ایران به تلاش برای تسلط بر منطقه خاورمیانه مدعی شد که تلاش‌های تهران آنکارا، عربستان و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را «به ستوه» آورده است.

ترکیه قبلا نیز حمایت خود را از حمله عربستان به یمن را اعلام کرده و از این گروه شبه نظامی و «حامیان خارجی» آن خواسته بود که اقدامات تهدیدآمیز خود علیه صلح و امنیت در منطقه را متوقف کنند.

پیش از این مصاحبه نیز اردوغان در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که «ایران در تلاش برای تسلط بر منطقه است، آیا می‌شود این را تحمل کرد؟ این موضوع، ترکیه، عربستان و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را به ستوه آورده است. این امر واقعا تحمل کردنی نیست و ایران باید متوجه این مسئله باشد».

اردوغان با اعلام اینکه وضعیت به درگیری فرقه‌ای کشیده شده است، از ایران خواست که دست از اقدامات خود در یمن بردارد.

وی گفت: «ایران باید دیدگاهش را تغییر دهد. ایران باید نیروهایش و هرچه که در یمن، سوریه و عراق دارد را بیرون بکشد و به تمامیت ارضی این کشور‌ها احترام بگذارد».

این اظهارات اردوغان در حالی بیان می شود که ترکیه در طول سه سال گذشته مرکز اصلی انتقال تروریست ها و تسلیحات به سوریه برای کمک به براندازی حکومت قانونی این کشور بوده است.

اظهارات رییس جمهوری ترکیه در حالی بیان می شود که وی قرار است به زودی از ایران دیدار کند. (مهر)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


1 × 1 =