چهارشنبه , ۲۶ دی ۱۳۹۷
جدیدترین اخبار
خانه » مقالات » علمی » الکترونیک – ترانزیستور

الکترونیک – ترانزیستور

ترانزیستور نوری ۱۰گیگاهرتزی ـ همان گونه که می دانید، امروزه سرعت نور، حد نهایی سرعت در دنیای ما است. پس هنگامی که پای فناوری های نوری به میان می آید، تلاش برای ساخت ابزارهای محاسبات فوق سریع نوری، جذابیت خاصی می یابد. فیبرهای نوری به ما اجازه می دهند که اطلاعات را با بالاترین سرعت ارسال و دریافت کنیم. اما متأسفانه هنوز پردازنده های ما محاسبات خود را با ترانزیستورهای الکترونیکی انجام می دهند.

الکترون ها هنگام پردازش اطلاعات بسیار خوب عمل می کنند اما هنگام انتقال اطلاعات در فواصل طولانی، کارایی لازم را ندارند.

از سوی دیگر، فوتون ها بسیار عالی از پس ارسال اطلاعات به دور زمین بر می آیند اما در زمینه پردازش اطلاعات هنوز کاربردی نیستند. در نتیجه امروزه ترانزیستورها، الکترونیکی و کابل های انتقال اطلاعات، نوری هستند. جهان با زیرساخت های نیازمند نیرویی که وظیفه تبدیل اطلاعات الکترونیکی را به نوری و بالعکس بر عهده دارند، دست به گریبان است. پس به طور حتم توسعه ترانزیستور نوری برای به حاشیه راندن نوع الکترونی آن، می تواند دستاوردی جذاب و با صرفه اقتصادی فراوان باشد. به همین خاطر پژوهشگران نوعی ترانزیستور نوری ساخته اند که

می تواند سیگنال های منطقی را ارسال کند. یعنی این که می تواند به عنوان یک سوییچ نوری عمل کند و

فوتون های کافی را برای راه اندازی دیگر ترانزیستورها به حرکت درآورد.

این ترانزیستور در واقع از یک میکرو حلقه ارتعاش گر ساخته می شود که در سر راه یک خط نور که در حال انتقال سیگنال است، قرار می گیرد. برای یک لحظه این حلقه بسیار کوچک را گرم می کنند تا فرکانس ارتعاش آن تغییر یابد، سپس حلقه شروع به ارتعاش با فرکانس خاصی می کند تا در برابر خط نور حامل سیگنال قرار گیرد و دروازه ورود اطلاعات را ببندد. اما هنگامی که این حلقه خنک است، تأثیری روی این خط نور ندارد و دروازه ورود اطلاعات ترانزیستور باز است. پژوهشگران نام این ترانزیستور نوری را که سرعت تقریبی ۱۰گیگاهرتزی دارد، Presto نام نهاده اند و نمونه های اولیه آن را در دست ساخت دارند.

منبع روزنامه اطلاعت ۱۹ تیر ۹۲

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


5 + 8 =