جمعه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » مقالات » امام صادق (علیه‏ السلام‏)فرمود : خدای تعالی هر چیزی را در داخل کرسی خلق کرد ، به غیر از عرش خود که او عظیم‏تر از آن است که در کرسی جای بگیرد .

امام صادق (علیه‏ السلام‏)فرمود : خدای تعالی هر چیزی را در داخل کرسی خلق کرد ، به غیر از عرش خود که او عظیم‏تر از آن است که در کرسی جای بگیرد .

و در احتجاج از امام صادق (علیه‏السلام‏) روایت آورده که در حدیثی فرمود : خدای تعالی هر چیزی را در داخل کرسی خلق کرد ، به غیر از عرش خود که او عظیم‏تر از آن است که در کرسی جای بگیرد .

مؤلف : توضیح معنای این حدیث در سابق گذشت ، و این روایت موافق با سایر روایات است ، پس اینکه در بعضی از اخبار واقع شده که عرش ، علمی است که خدا ، انبیاء و رسولان خود را به آن آگاه نموده ، و کرسی ، علمی است که احدی را به آن آگاه نکرده ، مانند خبری که شیخ صدوق آن را از مفضل از امام صادق (علیه‏السلام‏) نقل کرده ، درست نیست ، و گویا اشتباهی است از راوی که جای دو کلمه عرش و کرسی را عوض نموده ، و یا اصلا روایت صحیح نیست ، و مانند روایتی است که به زینب عطرفروش نسبت داده‏اند ، باید دور انداخته شود .

و در تفسیر عیاشی از علی (علیه‏السلام‏) روایت آورده که فرمود : آسمان و زمین و همه مخلوقی که بین آن دو است همه در داخل کرسی قرار دارند ، و این کرسی را چهار فرشته به امر خدا حمل می‏ کنند .

مؤلف : این روایت را شیخ صدوق هم آورده ، و آن را از اصبغ بن نباته از امیر المؤمنین (علیه‏السلام‏) نقل کرده ، و جمله و این کرسی را چهار فرشته حمل می‏کنند ، در روایات ائمه

اهل بیت (علیهم‏السلام‏) تنها در این روایت آمده و سایر روایات تنها به اثبات حاملین برای عرش اکتفا کرده و در حقیقت همان را گفته که قرآن کریم می‏گوید ، چون در قرآن به همین معنا اکتفاء شده ، که عرش ، حاملینی دارد ، فرموده : الَّذِینَ یَحْمِلُونَ الْعَرْشَ وَمَنْ حَوْلَهُ (غافر ۴۰ آیه ۷)
فرشتگانی که حاملن عرشند و آنها که گرداگرد آن (طواف می کنند) .

ترجمه المیزان ج : ۲ص ۵۲۰ و ۵۲۱

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


5 × چهار =