شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » انتخابات، چشم و چاره[یادداشت روز(۱)]

انتخابات، چشم و چاره[یادداشت روز(۱)]

رهبر معظم انقلاب اسلامی طی روزهای اخیر نکاتی را در ارتباط با انتخابات آینده ریاست جمهوری بیان کرده‌اند که از یک سو بیانگر «بایسته‌ها»ی انتخابات و «نیز آسیب‌ها»یی است که اگر به آن توجه نشود، یک فرصت مهم برای اصلاح شرایط کشور از دست می‌رود و ممکن است ضربه‌هایی به کشور وارد شود. در بین نکات ذکر شده توجه دادن ایشان به نیاز کشور به «کار فراوان پرحجم و با کیفیت و مجاهدانه و انقلابی»، «رسیدگی به وضعیت محرومان و مستضعفان» و «حفظ امانت مردم در انتخابات از سوی مسئولان دولتی و…» اهمیت ویژه‌ای داشت. در این خصوص باید گفت:
۱- هیچکس تردید ندارد که شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم ایران نیاز به «تغییر اساسی» دارد و کار به نقطه‌ای رسیده که اگر فکری اساسی نشود، بسیاری از وضعیت‌های مثبت کشور به وضعیت منفی تبدیل می‌شوند. وضع مطلوب امنیتی کشور که تا حد بسیار زیادی مرهون اعتماد مردم به نظام اسلامی و همکاری با آن است، در صورت تداوم وضع فعلی حتماً تغییر می‌کند. اقتدار که کلید اکثر موفقیت‌های نظام است، مخدوش می‌گردد و در نهایت این وضعیت- در صورت تداوم- سبب مداخلات جدی دشمنان شناخته شده ایران در شئون ملت ایران می‌شود و هر آنچه که با مجاهدت بدست آمده است، از دست می‌رود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان دیده‌بان بصیر و محیط به مسایل مختلف داخلی و خارجی، ضمن بیان تهدیدات و هشدارها، راه کار برونرفت از این شرایط را نشان داده‌اند. از حدود چهار سال پیش، رهبر معظم انقلاب بحث «اقتصاد مقاومتی» را مطرح کردند و در هر فرصتی گوشه‌ای از اهمیت، اهداف، خصوصیات و لوازم آن را تشریح کرده و دستگاه‌های مختلف کشور- بخصوص دولت- را به پیگیری آن فراخواندند. همه می‌دانیم که پس از حدود چهار سال، رهبر معظم ضمن تشکر از دستگاه‌های مرتبط دولتی، از کندی روند و عدم توجه لازم به همه جوانب آن طرح -که به عنوان مثال به لزوم برخورد قاطع با قاچاق کالا اشاره داشتند- را مورد انتقاد قرار دادند و فرمودند اگر به ابعاد اقتصاد مقاومتی توجه می‌شد، امروز مردم بهبود شرایط زندگی را حس می‌کردند.
در شرایط فعلی طبعاً مردم ایران در نقطه حساس «تصمیم‌گیری» قرار گرفته‌اند و انتظار می‌رود از این فرصت برای حل مشکلی که فقط به دست آنان انجام می‌شود، استفاده نمایند. در فضای ملی هیچکس تردید ندارد که آنچه از سوی رهبری برای حل مشکل کنونی اقتصاد- که گریبان بخش اعظم و بلکه همه جامعه ایران را گرفته- ارائه شده، راه حلی جامع است پس در واقع در اینجا رهبری و نظام برای حل مسئله کار خود را کرده‌اند و حالا نوبت مردم است که متناسب با وضعیت و در راستای عمل به نسخه مورد اتفاق، مدیران مناسبی را به میدان بیاورند.
تشخیص رهبر معظم انقلاب این است که طی سال‌هایی حرکت کشور به سمت حل مسایل اقتصادی کند شده و سبب تلنبار شدن مشکلات گردیده و از این رو به تعبیر ایشان «جز با کار جهادی و کار انقلابی نخواهیم توانست این کشور را به سامان برسانیم… این اگر بود کارها راه می‌افتد، بن‌بست‌ها باز می‌شود یعنی با کار فراوان، پرحجم و با کیفیت و مجاهدانه و انقلابی». به عبارت دیگر اگر سؤال کنیم که چرا با وجود اینکه ایران کشوری است که در هر گوشه‌اش فرصت‌هایی برای کار و تولید وجود دارد، دستکم ۱۱ میلیون نفر بیکار داریم، پاسخش این است که کشور درست اداره نمی‌شود و لذا سیاست‌هایی که اتخاذ می‌شود و خرج‌های زیادی هم بابت آن صورت می‌گیرد، پاسخ نمی‌دهد. خب باید چه کار کرد؟ اگر مدیران گذشته بیایند بگویند ما در فهم مشکلات یا در تشخیص راه حل مشکلات دچار خطا شدیم و لذا تلاش‌های ما پاسخ نداد ولی حالا مصمم به تغییر سیاست یا تغییر ریل یا افزودن بر تلاش خود برای حل مسئله هستیم، اعتماد دوباره به آنان تا حدی قابل قبول و منطقی است اما اگر با وجود آنکه مشکلات اقتصادی در کشور گریبان ملت را گرفته و شهروندان با تمام وجود آن را حس می‌کنند، اما مدیران دوره‌ای که سپری شده می‌آیند و می‌گویند ما هم مشکل را درست تشخیص داده‌ایم و هم راه حل درست آن را پیدا و عملیاتی کرده‌ایم و نتیجه کار ما هم کاهش جدی مشکلات مردم بوده است، جایی برای اعتماد دوباره باقی نمی‌ماند. در واقع این مدیران با دفاع مطلق از تشخیص و راه حلی که ارائه کرده‌اند، اعتراف می‌کنند که قدرت تشخیص مسایل را ندارند و یا توانایی پیگیری سلسله اقداماتی برای کاهش مشکل ندارند. در این صورت این مدیران هرگز اجازه ندارند ضعف تشخیص خود یا ضعف توانایی خود را به ملت نسبت بدهند.[…]

ادامه دارد

منبع : کیهان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


2 × یک =