سه شنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » تاریخ » ایران در دوره معاصر » انتشار سند دخالت سیا در کودتای ۲۸ مرداد

انتشار سند دخالت سیا در کودتای ۲۸ مرداد

برای نخستین بار پس از ۶۰ سال صورت گرفت
انتشار سند دخالت سیا در کودتای ۲۸ مرداد

سازمان جاسوسی آمریکا، پس از ۶۰ سال و در سالگرد کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ که منجر به سقوط دولت ملی مصدق شد سند محرمانه‌ای را منتشر کرد که به صورت رسمی به‌دست داشتن در کودتا علیه نخست‌وزیر قانونی ایران اذعان می‌کند.
به گزارش فارین پالیسی، این نخستین سند است که می‌تواند اذعان رسمی سیا مبنی بر آن باشد که این سازمان به برنامه‌ریزی و اجرای کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در ایران کمک کرده است.
اشاره صریح به نقش سیا در یک کپی از سوابق داخلی این سازمان با عنوان «مبارزه برای ایران» آمده است که تاریخ آن به اواسط دهه ۱۹۷۰ برمی‌گردد.
در بخشی از این سند برای نخستین بار برخلاف رویه‌های گذشته بخش «اقدام مخفیانه» این بار حذف نشده و برای اولین بار حقایقی را در خصوص مشارکت این سازمان در کودتا فاش کرده و تصریح می‌کند: این سازمان نسخه‌ای به شدت سانسور شده از این سند را در سال ۱۹۸۱ در قالب قانون اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا منتشر کرد، اما همه ارجاعات به «آژاکس»، اسم رمز عملیات تحت رهبری آمریکا را در آن حذف کرده بود. این ارجاعات اما در نسخه اخیر وجود دارد.
در ادامه این سند آمده است: «کودتای نظامی که مصدق و کابینه او را سرنگون کرد، با هدایت سیا و به عنوان اقدام سیاست خارجی آمریکا صورت گرفت.»
دیگر مواردی که سیا امروز منتشر کرده است؛ شامل فایل‌هایی از کرمیت روزولت، افسر ارشد میدانی سیا در ایران حین کودتاست. این اسناد جزئیات جدید و همچنین عمیقی را در خصوص اقدامات این آژانس اطلاعاتی پیش و پس از عملیات فراهم می‌کند.
بر اساس اسناد منتشر شده، عملیات کودتا شامل گام‌های متعددی بود که از جمله آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: توسل به تبلیغات سیاسی برای تحلیل بردن مصدق از نظر سیاسی، واداشتن پهلوی به همکاری، رشوه دهی به اعضای مجلس، سازمان‌دهی نیروهای امنیتی و ترتیب دادن تظاهرات خیابانی.
این در حالی است که، رسانه‌های آمریکایی فعال در زمینه سیاست خارجی با انتشار این اسناد جدید می‌پرسند با وجودی که دو رئیس‌جمهور آمریکا، بیل کلینتون و باراک اوباما به صورت علنی به ایفای نقش آمریکا در این کودتا اذعان کرده‌اند، این که چه شده «سیا» نهایتا تصمیم گرفته است نقش خود را در این خصوص، آن هم پس از گذشت این مدت طولانی تصدیق کند، هنوز مشخص نیست.
در همین رابطه، نشریه فارین پالیسی روی پایگاه اینترنتی خود در این باره نوشته است: مسئولان طبقه‌بندی اطلاعات در دولت آمریکا به ویژه در جامعه اطلاعاتی اغلب دیدگاه متفاوتی درباره این موضوعات دارند. آنها نگران افشای «منابع و روش‌ها» حتی بابت عملیات‌هایی هستند که چند دهه پیش و با شیوه‌های تاریخ مصرف گذشته همچون تبلیغات سیاسی صورت گرفته است. آنها هراس دارند که این اطلاعات به دشمنان آمریکا کمک کند.
آنها اصرار دارند یک دنیا بین آنچه به صورت عمومی و غیررسمی منتشر می‌شود با آنچه دولت به صورت رسمی تصدیق می‌کند، وجود دارد.
گفتنی است در این خصوص، اسناد منتشر شده روی پایگاه اینترنتی «آرشیو امنیت ملی» آمریکا همچنین نشان می‌دهد وزارت امور خارجه انگلیس نیز نگران هرگونه اظهارنظر رسمی درباره مداخله‌اش در این کودتا بوده است.
با وجود اذعان رسمی و مستند دولت آمریکا مبنی بر دخالت در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، اما تاکنون این کشور بابت این مداخله عذرخواهی رسمی نکرده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


سه × سه =