چهارشنبه , ۲۵ مهر ۱۳۹۷
جدیدترین اخبار
خانه » مقالات » علمی » بیسفنول آ عامل آسم کودکان

بیسفنول آ عامل آسم کودکان

پیش از این هم درباره خطرات بیسفنول آ شنیده بودیدو اینکه احتمال دارد درایجاد بیماری‌های مزمنی مانند سرطان سینه و پروستات،عدم تحمل گلوکز، چاقی و بیش فعالی کودکان، بلوغ زودرس، سقط خودبه‌خود و سایر مشکلات باروری نقش داشته باشد. اما این بار محققان می‌گویند که این ماده که در بعضی پلاستیک‌ها و قوطی‌های مواد غذایی و… وجود دارد می‌تواند در کودکان آسم و آلرژی ایجاد کند.

بیسفنول آ برای تهیه پلاستیک پلی کربنات مصرف می‌شود. همان ماده نشکن و شفافی که در ساختن شیشه شیر و بطری آب ورزشکاران و بسیاری از وسایل حفاظتی ورزشی و پزشکی به کار می‌رود. در ضمن این ماده در ساخت رزین‌های با دوام اپوکسی، در پوشش قوطی‌های غذا، نوشابه و کنسرو و مواد پرکننده‌ دندان هم کاربرد دارد. بیسفنول آ با شسته شدن و استفاده مکرر پلاستیک‌ها به مایع درون آن نشت می‌کند.

محققان معتقدند شاید علت شیوع روز افزون آسم در ۳۰ سال گذشته همین باشد که بعضی عوامل کشف نشده در محیط مانند بیسفنول آ در ایجاد آن نقش دارند.

به همین علت متخصصان توصیه می‌کنند بهتر است سعی کنید کمتر از ظروفی که این ماده را دارند استفاده کنید. مثلا هنگامی که نیاز به ظروف قابل حمل دارید، به‌خصوص برای حمل نوشابه‌های اسیدی و داغ، بهتر است به جای ظروف پلاستیکی از ظروف استیل، سرامیکی یا شیشه‌ای استفاده کنید.

اگر از ظرف‌های پلاستیکی استفاده می‌کنید، آنها را از معرض گرما دور نگه‌دارید و تنها آب سرد را در آن ذخیره کنید. وقتی می‌خواهید از این ظروف استفاده کنید، ابتدا آنها را خودتان با مایع ظرفشویی ملایم بشویید و خوب و کامل آبکشی کنید؛ یعنی از ماشین ظرفشویی و سفید کننده‌ها برای پاک کردن آن استفاده نکنید. سپس بگذارید ظرف در دمای اتاق خشک شود. به‌مدت طولانی آنها را در معرض نور خورشید قرار ندهید. بهتر است هر ۶ ماه یک بار ظروف را تعویض کرده و هر گاه ظروف پلاستیکی غذا رنگ گرفته و یا خراشیده شد، آنها را دور بیندازید.

روزنامه اطلاعات ۲۲ /۱۲ /۹۱

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


20 − دو =