چهارشنبه , ۲۵ مهر ۱۳۹۷
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » تحقق معاد

تحقق معاد

 […]تحقق معاد را با اینکه از اهم معارف قرآنی است انکار می‏کردند آری مساله معاد واضح‏ترین مطلبی است که از راه وحی و هم از راه عقل بر آن استدلال شده است ، حتی خدای تعالی آن را در کلام خود چنین وصف کرده که لَا رَیْبَ فِیهِ- جای شک در آن نیست و این منکرین هم غیر از بعید شمردن مساله معاد ، هیچگونه دلیلی بر انکار خود و بر نبودن معاد در دست ندارند .

و بزرگترین چیزی که این استبعاد را در دلهایشان جلوه داده این پندار است که مرگ یعنی نابودی ، و بعید است چیزی بعد از نابودی دوباره موجود شود همچنانکه گفته‏ اند أَإِذَا کُنَّا عِظَامًا وَرُفَاتًا آیا بعد از مرگ و فساد بدنهایمان که هیچ اثری از آن نمانده دوباره از نو خلق می‏شویم و به صورت انسانهائی که بودیم در می‏آئیم ؟ چه برگشتن دوری .

خدای سبحان این استبعادشان را رد نموده و آن را با قدرت مطلقه خود و به رخ کشیدن خلقت نخست ، جواب داده که به زودی خواهد آمد .

قُلْ کُونُوا حِجَارَهً أَوْ حَدِیدًا أَوْ خَلْقًا مِمَّا یَکْبُرُ فِی صُدُورِکُمْ .

از آنجائی که منکرین معاد کلام خود را با تعبیری غرورآمیز چون أَإِذَا کُنَّا… اداء کرده بودند ، خداوند دستور داد تا با امر تسخیری به ایشان بفرماید : اگر سنگ یا آهن و یا هر چه بزرگ‏تر از آن و دورتر از انسان شدن باشید باز هم خداوند شما را به صورت انسان در خواهد آورد .

بنا بر این آیه شریفه ، اشاره به این است که قدرت مطلقه الهی را تجدید خلقت هیچ چیزی به ستوه نمی ‏آورد ، چه استخوانهای پوسیده و توتیا شده ، و چه آهن و چه غیر آن .

و معنایش این است که به ایشان بگو اگر از هر چیزی باشید سخت‏تر از استخوان‏های پوسیده مانند سنگ یا آهن و یا مخلوقی دیگر و در نتیجه استبعادتان چند برابر و از این بیشتر باشد .

خداوند به زودی شما را به خلقت اولتان برخواهد گردانید ، و مبعوثتان خواهد نمود .

ترجمه المیزان ج : ۱۳ص :۱۶۰

فَسَیَقُولُونَ مَنْ یُعِیدُنَا قُلِ الَّذِی فَطَرَکُمْ أَوَّلَ مَرَّهٍ .

یعنی وقتی از استبعادشان جواب دهی آن وقت خواهند گفت : کیست که ما را از صورت گرد و غبار دوباره به صورت انسان اولی در آورد ؟ در پاسخ بگو : خدای سبحان ، و آن وقت از میان اوصاف خدا آن وصف را برایشان بیان کن که در از بین بردن استبعادشان مؤثرتر باشد و دیگر جائی برای آن باقی نگذارد ، و آن وصف این است که : خدا همان کسی است که در مرتبه اول شما را خلق کرد در حالی که آن روز استخوان پوسیده هم نبودید .

پس اگر به جای بگو خدا فرمود : بگو آن کس که … برای این بود که با ذکر مثال امکان بعث را اثبات نموده استبعاد منکرین را از بین ببرد .

فَسَیُنْغِضُونَ إِلَیْکَ رُءُوسَهُمْ وَیَقُولُونَ مَتَى هُوَ قُلْ عَسَى أَنْ یَکُونَ قَرِیبًا .[…]

ترجمه المیزان ج : ۱۳ص :۱۵۹و ۱۶۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


یک × پنج =