دوشنبه , ۲ مهر ۱۳۹۷
جدیدترین اخبار
خانه » مقالات » فرهنگی » تحقق نصرت الهی منحصر به زمان پیامبر(ص) نیست

تحقق نصرت الهی منحصر به زمان پیامبر(ص) نیست

آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی:

صاحب تفسیر تسنیم با اشاره به آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ» تأکید کرد: این آیه بیانگر آن است که وعده نصرت الهی تنها منحصر به زمان پیامبر(ص) نیست بلکه تا قیامت هر قوم و فردی که دین خدا را یاری کنند خداوند نیز آنان را نصرت و یاری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) شعبه قم، آیت‌الله‌العظمی عبدالله جوادی آملی، مفسر قرآن کریم و صاحب تفسیر تسنیم امروز، پنجم مهرماه در درس تفسیر خود در مسجد اعظم گفت: هر کسی راه صحیح برود و دستور الهی را انجام دهد خداوند خوف و حزنش را بر طرف می‌کند و او را به مقامی می‌رساند البته معنای آن این نیست که او را پیامبر(ص) قرار دهد.

وی افزود: اگر امروز نیز ایران اسلامی در راه دین خدا مقاومت می‌کند این طور نیست که خدا به وعده‌اش وفا نکند بلکه این حکم کلی الهی است و مبادا کسی در تحلیل‌ها بلغزد و دچار اشتباه شود؛ اگر ثابت قدم باشیم خداوند همه نیازهایمان را تأمین خواهد کرد.

این مفسر قرآن کریم در ادامه تفسیر سوره مبارکه قصص بیان کرد: همان خدایی که در ماجرای حضرت موسی(ع) جعبه را سالم تحویل داد، به دهان موسی(ع) هم فرمان داد که هیچ پستانی را جز پستان مادرش به دهان نگیرد و گریه کند و از همین امر معلوم می‌شود که گاهی گریه وسیله است و برخی امور را باید با گریه حل کرد همان طور که فرموده‌اند «و سلاحه البکاء» که یکی از موارد کاربردش در اینجاست.

این مرجع تقلید با بیان اینکه وحی الهی به مادر حضرت موسی(ع) آرامش داد و نگذاشت خوفی به او راه یابد، عنوان کرد: گاهی خداوند وحی را به مبدأ واقعی خود نسبت می‌دهد و می‌گوید ما به مادر موسی(ع) وحی کردیم و گاهی مانند حضرت یوسف(ع) می‌فرماید او برهان ما را دید یعنی او به سمت فتنه حرکت نکرد ولی ما هم یقه فتنه را گرفتیم و نگذاشتیم او به سمت فتنه برود «لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ».

صاحب تفسیر تسنیم با بیان اینکه مادر موسی(ع) با فراغ بال موسی(ع) را به دریا انداخت چون وحی الهی را دریافت کرده بود، ادامه داد: خداوند می‌فرماید ما چون وحی فرستادیم او فارغ‌البال بود زیرا اگر نفرستاده بودیم ممکن بود او موضوع را فاش کند ولی آن قدر فارغ‌البال بود که با طمانینه آن را مدیریت کرد و دخترش را هم دنبال جعبه کودک فرستاد.

آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی با بیان اینکه دنیا دار عمل است و همه امور به‌صورت غیبی حتی برای پیامبران انجام نمی‌شود، گفت: در ماجرای حضرت موسی(ع) می‌بینیم که خداوند به مادر موسی(ع) وحی می‌کند که بچه را در صندوق بگذار و در دریا بینداز، ما او را به تو باز می‌گردانیم همه این امور به صورت غیبی انجام می‌شود ولی مادر موسی(ع) و دخترش هم باید فعالیتی انجام دهند تا بازگشتن موسی(ع) صورت گیرد و نباید دست روی دست بگذارند تا همه امور غیبی انجام شود.

این مرجع تقلید ادامه داد: در داستان حضرت مریم(س) هم همین طور است؛ خداوند خرما را در درخت قرار داد، تولد فرزندش و مابقی امور همه وحی بود اما او باید دستش را دراز کند و خرما بچیند وگرنه خدایی که همه این کارها را از غیب برای مریم(س) انجام داد می‌توانست خرما را هم در دهان او بگذارد.

این مفسر قرآن کریم تأکید کرد: خدایی که امور غایب و حاضر در دست اوست آیا نمی‌توانست بدون زحمت خواهر و مادر موسی(ع) او را بازگرداند ولی باید آن‌ها هم تلاشی بکنند؛ نباید دست روی دست بگذارند اگر حتی پیغمبر خدا هم باشد؛ لذا هر کاری که از انسان برمی‌آید، باید انجام دهد.

                                                                                                     به نقل از خبر گذای قرآن

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


5 + هشت =