جمعه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » تولد مکرر مولا علی(ع)

تولد مکرر مولا علی(ع)

اولین بار تولد مکرر را در کتاب مواعظ[۱] مایستر اکهارت خواندم. وی در آنجا بهترین انسان را کسیالگوگیری نسل جوان از رابطه می‌داند که هر روز هزار بار بچه به دنیا بیاورد. در این زاییدن زن و مرد یکسان‌اند. بعد اکهارت تصریح می‌کند که مراد از زاییدن، دعوت خدا به قلب است. این تولدهای مکرر در نسبت به علی(ع) را می‌توان در موارد ذیل مورد توجه قرار داد: ۱) اینکه علی(ع) در هر روز، نَه هزار بار بلکه آن‌به‌آن این زاییدن را در زهدان قلب و ذهن خودش محقق می‌سازد و بدین‌ترتیب در هر آن با خدا در درون قلبش زندگی می‌کند. این تولید و تولد آنگونه در وجود علی بزرگ نهادینه شده است که دیدن او دیدن خدا را به دنبال می‌آورد. ۲) یک بار هم به این معناست که روح علی بزرگ هماره در حال بودن و شدن است و ما هر سال شاهد تولد دوباره و تازه او هستیم. تولد در این مورد امری تکراری نیست بلکه در هر سال یک‌بار از نو متولد می‌شود و به ما امروزیان این پیام را می‌دهد که تولد علی تمام نشدنی را یک تولد ساده تلقی نکنیم بلکه بدانیم که گرامی‌داشت این تولد تنها گرامی‌داشت یک تولد ساده نیست بلکه بزرگداشت تولد علی ما وصل به خداست. ۳) این­که از این انسان بزرگ آثاری به یادگار مانده که فرازمانی‌اند و در هر زمانی می‌توان آنها را به چشم جدیدی نگریست و نظرات تازه‌ای استخراج کرد.

این نکته به اندازه‌ای مهم است که راقم این سطور هر بار که به نهج‌البلاغه شریف می‌نگرد چیز جدید دریافت می‌کند و تازگی دست کم سی سال است که ادامه دارد.

اکنون این تولد را به شما عزیزان تبریک می‌گویم و با تاکید به شما عزیزان می‌گویم که اگر با این کتاب رابطه برقرار کنید به یقین بهره‌های دنیوی و اخروی و مادی و معنوی فراوانی به دست خواهید آورد.

بیقرار ۲۸ اسفند ۱۳۹۷

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


هشت − هفت =