شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » تیغ دو دَم

تیغ دو دَم

از موضوعاتی که معلمین ادبیّات دوست دارند آن را در درس «انشاء» طرح کنند ؛ پرسش «علم بهتر است یا ثروت ؟» می باشد .علی قنبری
بیشتر دانش آموزان این واقعیّت را با توّجه به پیشرفت های دانش تجربی با تکیه به امکانات مالی در عصر حاضر، مورد نقد و بررسی قرار می دهند ؛ و با ژست ” ثروت مقدّم بر دانش است” به شرح ، بسط و توضیح آن می پردازند، و استدلال می کنند ؛ که بدون ثروت و امکانات، تحصیل علم در جهان امروز، ممکن نمی باشد ، که حرف ومنطقِ درستی است ؛ ولی این جواب ، پاسخ سؤال نمی باشد .
جواب به سؤال فوق را می توان به دو شکل زیر طرح کرد :
– اساساً نمی توان مزایای ثروت را نادیده انگاشت ؛ برای اینکه «ثروت» منشأ پیدایش سه مزیت مهمّ اجتماعی “قدرت” ،”ثروت” و “احترام” است .
– مقوله ی علم ، علاوه بر اینکه ، مولّد سه مزیت مهمّ اجتماعی فوق ، می باشد؛ در عین حال ، عامل علم، در بدست آوردن ثروت و قدرت نقش ” تیغ دٌو دَم “را بازی می کند ؛ به این معنا که علم هم می تواند ثروت بیشتر بدست بیاورد و هم قدرت بیشتر.
برای فهم بیشتر می توان از مثال زیر کمک گرفت :
مثلاً تولید سه میلیون بشکه نفت ، می تواند برای ما ثروت محسوب شود به این معنا که ما آن را به کشتی بار گیری کرده؛ آن را در بازار به فروش برسانیم .
امّا علم (دانشمند) می تواند با تولید یک بشکه “واکسن فلج اطفال” آن را زیر بغل زده از طرٌق مختلف ، به فروش برساند.
حال خواننده محترم می تواند ، کمیّت و کیفیّت این دو منشأ ثروت را با هم ، مقایسه کنند و عنایت خواهند کرد که تفاوت از کجا تا کجاست !!!
آیا این دو (از نظرجابجایی ، زمان ، انتقال ، بازار یابی ، قیمت و غیره) قابل مقایسه اند ؟ !!!

– علم علاوه بر افزایش چندین برابری ثروت ، در بعد “قدرت” نیز نقش فوق العاده و غیر قابل تصوّری را، را ایفا می کند ؛ به عنوان مثال می توان به بعضی از محصولات علم یا دانش بشری از قبیل اشعه ی x، انرژی اتمی (بمب اتمی ) ،اینترنت ،لیزر و غیره  اشاره کرد ؛

پس نقش دانایی هم در  “ثروت” و هم در”قدرت” و به تبع آنها هم در مزیت  “احترام”نقش تبغ دو دم است .

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


17 + هفده =