دوشنبه , ۲۳ مهر ۱۳۹۷
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » دانستن حق و تکلیف انسان

دانستن حق و تکلیف انسان

قیام الدین آل اسحاق؛ از علاقمندان کوشای نهج البلاغهدانایی

شاگرد سر کلاس درس از معلم پرسشی کرد. معلم گفت: فردا پاسخ تو را خواهم داد. محصل گفت دانستن این موضوع برایم فوریت و ضرورت دارد! معلم گفت: معذورم بدار. پاسخ سوال را نمی دانم، نیاز به مطالعه دارم. محصل معترضانه گفت: به به شمای معلم نمی دانید و حال اینکه برای دانایی خود حقوق می گیرید! معلم خندید و گفت فرزندم برای آنچه که می دانم حقوق می گیرم اگر نادانستنی هایم را حساب کنند که ول معطلم!

نکته حائز اهمیت این که عدم آگاهی موجب گمراهی می شود. وقتی متوجه شدیم که نمی دانیم باید اقدام کنیم تا بدانیم. انسانیت به ما حکم می کند که بدانیم؛ اساس خلقت بر دانستن استوار است خصوصاً که عصر، عصر دانایی است. آن کس که نداند و نخواهد که بداند حیف است چنین جانوری زنده بماند؛ مقصود از زنده ماندن جاودانه بودن انسان است. دانستن بسته به سرشت انسان است. کلام خداوند در سوره مبارک علق: «عَلَّمَ الْإِنْسانَ ما لَمْ یَعْلَمْ؛ به انسان آموختیم آنچه را نمی دانست»؛ یعنی آموختن را به او آموختیم. اولین کلام وحی امر به خواندن می کند! «بخوان بنام خدایی که تو را خلق کرد». ساختمان وجود انسان مهیاست برای آموختن، برای شنیدن و خواندن. خداوند می فرماید: از قلم برای یادداشت برداری و زیادت علم استفاده کن زیرا علم باید تخصصی باشد! زیاده روی در کسب اطلاعات هم موجب گمراهی می شود؛ زیرا خردورزی انتها ندارد و اگر به هنر دانایی دست یافتی طغیان نکن! زکوه دانایی انسان پراکنده کردن معرفت و دعوت به تقواست و اگر نکرد خداوند کاکل او را گرفته، پوزه اش را به خاک مالیده، راهی جهنم می کند. اگر نادانی را عیب می دانیم که مسلماً عیب هم است ضمن عذرخواهی از سوال کننده در اسرع وقت به دنبال یاد گرفتن برویم (اقدام کنیم). دانستن جرعت می خواهد در حالی که نادانی و کم دانستن عیب است. انسان واجد شرایط یادگیری است، تاکید هم شده است پس نگویید وقت ندارم بگویید وقت می سازم، توانم را دوبله می کنم تا دانا شوم. در عدالت خدا همین بس که همه فکر می کنند دانا و عاقل هستند. اگر سراغ آگاهی نرویم گناهکاریم.

در خاتمه کلامی با جوانان: آسان پذیری، بی خیالی، باری به هر جهت، بازی با موبایل بس است. به دنبال کسب علم بروید دانستن حق شماست و راه رستگاریست.

منبع : وبلاگ بیقرار

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


15 + چهارده =