پنج شنبه , ۲۳ آبان ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » در غیر کره زمین از کرات آسمان نیز جنبندگانی هستند

در غیر کره زمین از کرات آسمان نیز جنبندگانی هستند

[…] وَلِلَّهِ یَسْجُدُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ مِنْ دَابَّهٍ وَالْمَلَائِکَهُ… وَیَفْعَلُونَ مَا یُؤْمَرُونَ . (سوره نحل ۱۶, آیه ۴۹)

آیه سابق ، سجده سایه‏ ها را که بطور محسوس سجده برای خدا را مجسم می‏ساخت ذکر کرد ، ولی این آیه سجده جنبندگان را ذکر می‏کند ، زیرا کلمه دابه به معنای هر چیزی است که از جایی به جایی تحرک و انتقال داشته باشد ، و این حقیقت سجده است ، که خود نهایت درجه تذلل وتواضع در برابر عظمت و کبریای خداست ، برای اینکه سجده عبارت است از به رو افتادن آدمی بر خاک ، که البته در صورتی عبادت است که منظور ، مجسم ساختن ذلت درونی باشد ، پس حقیقت سجده همان تذلل درونی است .

و عمومیت کلمه دابه ، هم انسان را شامل می‏شود و هم جن را چون خدا در کلام خود برای جن نیز دبیب ( جنبش ) را که برای سایر جنبندگان از انسان و حیوان هست اثبات می‏کند ، و از اینکه ملائکه را جداگانه اسم برد کاملا می‏توان فهمید که هر چند ملائکه نیز آمد و شد و حرکت و انتقال از بالا به پائین و به عکس دارند ، لیکن حرکت آنان از نوع حرکت جنبندگان و انتقال مکانی آنان نیست .

پس اینکه فرمود :

وَلِلَّهِ یَسْجُدُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ مِنْ دَابَّهٍ

معنایش این است که آنچه جنبنده در زمین و آسمان هست در برابر خدا خضوع نموده و انقیاد ذاتی را که همان حقیقت سجده است دارند ، پس حق خدای تعالی است که پرستش و سجده شود .

این آیه دلالت دارد بر اینکه در غیر کره زمین از کرات آسمان نیز جنبندگانی هستند

ترجمه المیزان ج : ۱۲ص :۳۸۶

که در آنجا مسکن داشته و زندگی می‏کنند .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


دو × 2 =