چهارشنبه , ۲۵ مهر ۱۳۹۷
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » زخم آفتاب و قحط خورشید (۱۹ رمضان/ زخم علی)

زخم آفتاب و قحط خورشید (۱۹ رمضان/ زخم علی)

روز ۱۹ رمضان ۴۰ ه. در کوفه حادثه ناگوار بی نظیری رخ داد و آن زخم آفتاب بود که شب پرستان تاب دیدن خورشید را نیاوردند و بر روی خورشید انداختند و بر چهره اش شمشیر کشیدند. این آفتاب قندادکتر-بخشعلی-قنبری دویست استاندارد1فشانی می کرد و دیده های اهل معنا را منور می ساخت اما خفاشان شب پرست را تاب این همه بذل و بخشش نبود زیرا خود را شایسته دریافت این همه نور نمی دیدند. چه نابختیاری است که انسان خود محروم باشد و بخواهد دیگران را نیز محروم سازد. خوارج دوره علی این گونه بودند بلکه این گروه نابختیار در همه تاریخ این گونه بودند و هستند.

آنان که بودنشان را در محرومیت بزرگان می دانند خودخواهی شان را با زخم آفتاب و قحط خورشید می یابند و گمان می برند که در قحط خورشید مجالی برای زیستن خواهند یافت و چه خسران عظیمی است که انسان نور خورشید را تاب نیاورد و برای زیستن به ظلم و ظلمت پناه برد.

آری من امروز از زخم آفتاب سخن می گویم و فردا و پسین فردا در سوگواری قحط خورشید خواهیم نشست و فریاد برخواهم آورد که ای مردم در این شهر قحط خورشید است.

رَهْ به آبِ حَیات می‌نَبَرند خَضِری آبْ خوار بایَستی

دلْ پشیمان شُده‌‌ست زانچه گُذشت دلِ امسال، پار بایَستی

اَنْدَرین شَهر قَحْطِ خورشید است سایهٔ شهریار بایَستی

شهر، سَرگین پَرَست، پُر گشته‌ست مُشکِ نافه‌‌یْ تَتار بایَستی (مولانا، غزل ۳۱۴۴)

در شهر کوفه قحط معرفت و معنویت، قحط ظلمت و بی نوری خورشید چه جایی داشت. لذا وجودش را تاب نیاوردند و بر زخمش شهادت دادند و دم نیاوردند و چون روزهای بی خورشید را شاهد شدند نالیدند اما ناله شان افاقه کرد و سفاکانی چون عبدالملک و حجاج را شاهد گشتند و بر حکومت جور تن دادند. قاعده نیز همین وقتی خورشید نیست جای ظلمت و چون علی بر کنج نشیند معاویه بر صدر خواهد نشست و ما سالیانی است که بر قحط خورشیدمان رضا داده ایم و مروان بر جهانمان حاکم گشته و شهرمان را به دست کرکسان داده ایم و علی را به مسلخ برده ایم و همه کوفیان مشک را رها کرده و بر مَشک معرفت نیزه افکندند و مشامشان را به سرگین عادت دادند و مشک ناب زخمی کرده و نورخواری را رها نموده و بر نزاری آفتاب گواه گشتند!!

… و اگر امروز معنا و معرفت را بهل کنیم و تا آخرین نفس کار نکنیم ما نیز بر زخم آفتاب شهادت داده و در این جرم شریک خواهیم و باز باید منتظر قحط خورشید باشم و راه رهایی از قحط خورشید تمسک به علی نهج البلاغه شریف است.

بیقرار ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ برابر با ۱۹ رمضان

موضوعات مرتبط: نیایش ها و نجواها

برچسب‌ها: زخم آفتاب, علی ع, قحط خورشید

[ دوشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۱۵:۵۲ ] [ رضا بیقرار ]

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


19 + پانزده =