سه شنبه , ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » سخنان شادی‌بخش

سخنان شادی‌بخش

یکی از خوانندگان عزیزِ مطالب این وب‌نوشت در ذیل یکی از مطالب این نظر داده که باعث شد تا در زدکتر بخشعلی قنبریمینه‌ی سخنان شادی‌بخش چند کلامی با شما عزیزان در میان گذارم. آن نظر این است: «زمان ناامیدی و دل‌گرفتگی همیشه رو می‌آورم به خواندن واژه واژه‌ی این مطلب زیبایتان و امیدی می‌بخشد به جان بی‌رمق و یخ‌زده‌ی تنهایم. شاد باشید و شاد قلم بر دست گیرید همواره» (مورخه ۲۵ آبان ۱۳۹۷).

این خواننده نظر لطف دارد و من خودم و سخنانم را قابل این نظرات از سر لطف نمی‌دانم اما این را باور دارم که ناامید کردن و خالی کردن دل مردم کار پسندیده و مردمی نیست آن هم زمانی‌که سخنان ناامیدکننده از سراسر وجودمان بالا می‌رود و از ناامیدی‌ها و خالی کردن دل مردم گفتن نوعی فضیلت به‌شمار می‌آید، بسیار ضروری می‌نماید. باید به قول مولوی در زمانی‌که شوربختان و آدمی‌نشناسان در زیست بشری سرکه می‌افزایند ما باید شیرینی زیستن را فزون سازیم تا از اثرات بد سرکه‌جویان و شرکت‌های پخش سرکه بکاهیم:

چونک سرکه سرکگی افزون کند پس شکر را واجب افزونی بود

قهر سرکه لطف هم‌چون انگبین کین دو باشد رکن هر اسکنجبین

انگبین گر پای کم آرد ز خل آیند آن اسکنجبین اندر خلل

قوم بر وی سرکه‌ها می‌ریختند نوح را دریا فزون می‌ریخت قند

قند او را بد مدد از بحر جود پس ز سرکهٔ اهل عالم می‌فزود

من در ظاهر آدم شاد و امیدبخشی به نظر نمی‌رسم اما از زمانی‌که با شادی‌خواری‌های مولانا و نگرش‌های واقع‌نگرانه نهج‌البلاغه آشنا شدم روحیه‌ام پاک عوض شده و دست کم خود را شاد جلوه می‌دهم و برای شادزیستی مبناهای زیادی را حاصل کرده‌ام از این نظر در همه نوشته‌هایم بر این‌گونه زیستن تاکید می‌کنم و بهترین هدیه آدمیان به همدیگر را شادی و خنده و آسان‌گیری در زندگی می‌دانم و شگفتناک می‌شوم که مردمان تاب شوخی‌ها را نمی‌آورند. این دسته آدمیان چسان تاب سخنان جدی را خواهند آورد.

عزیزان می‌توانیم راحت‌تر و شادتر از این زندگی کنیم به امید شادی بیشتر همگان به‌ویژه این مخاطب گرامی.

۲۵ آبان ۱۳۹۷

موضوعات مرتبط: زیستانه
برچسب‌ها: شادی
[ جمعه بیست و پنجم آبان ۱۳۹۷ ] [ ۱۵:۴۶ ] [ رضا بیقرار ]

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


دو × چهار =