شنبه , ۲۵ آبان ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » سهم شاگردان در دانش معلم

سهم شاگردان در دانش معلم

گرچه همه ما در زیست علمی‌مان مدیون علم معلمانمان از دوران ابتدایی تا انتهایی هستیم اما نیک می‌دانیم که شاگردان، پژواکدکتر بخشعلی قنبری عظیمی از سخنان معلمان‌اند. اگر شاگردان نیک‌اندیش نباشند معلمان به خواب جاودانِ رکود می‌روند و این سوالِ شاگردان است که او را بیدار می‌کند. سهم شاگردان در بسط علم کمتر از معلمان نیست. ذوق تدریس را جز از شاگرد از هیچ‌جای دیگر نمی‌توان یافت. هیچ فراموش نمی‌کنم در دوم دبیرستان که تدریس می‌کردم، هرگاه دوست خوبم مرتضا نظری نمی‌آمد حال تدریس را از دست می‌دادم و در دوره کارشناسی‌ارشد ادیان شاگردی داشتم به نام سرکارخانم مهدیه که اکنون خودشان در عرفان قباله پژوهشگر قابلی‌اند، اگر نبودند حس خوب درس دادن در من به وجود نمی‌آمد؛ زیرا تنها او بود که با دقت و سوالات به موقعش مرا به تامل بیشتر وامی‌داشت. و در دوره‌های نهج‌البلاغه شاگردان بسیاری دارم که مرا بر سر ذوق می‌آورند که نمی‌توانم نام همه را ببرم.

… اینک با صدای رسا اعلام می‌کنم که اگر منِ معلم، آموخته‌های خود را در اختیار شاگردانم می‌گذارم، خود را سخت مدیون شاگردان نیک‌اندیش اهل سوال و چون‌وچرا می‌دانم و این دِین را تا ابد با خود خواهم داشت. درودتان باد ای همه عزیزانی که این کم‌ترین را عدد شمردید.

… و خداوند را می‌خوانم که توفیق خدمت بر خلق را از من دریغ ندارد و شفقت معلمی را هرگز از من نستاند که زیستن بدون شفقت چگونه معنادار خواهد بود؟ نمی‌دانم. … و من خادم همه شاگردان عزیز هستم که مرا به مهرشان نوازش کردند تا هرچه دارم بر طبق اخلاص نهم و یک‌جا تقدیمشان کنم. درودتان باد از آنان که در دانش معلمان سهمی بی‌بدیل دارید. دورد عظیم بر شمایان باد.

خاک پای همه شما بخشعلی قنبری ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

موضوعات مرتبط: زیستانه
برچسب‌ها: روز معلم, روز استاد
[ جمعه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۸ ] [ ۲:۲ ] [ رضا بیقرار ]

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


پانزده − 6 =