چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » مادر خلّاق و اولین مدرسه ی قراجه فیض الله

مادر خلّاق و اولین مدرسه ی قراجه فیض الله

 روستای ما در سال ۱۳۴۱ برای اولین بار  از نعمت معلّم (درلباس سپاه دانش)برخودار شد و این در حالی بود که در روستا ی ما ( قراجه فیض الله) هنوز محلی به نام مدرسه نبود ، برای شروع به کار معلم ،از مردم کمک گرفتند. Scan4 وکسی که در این کار خیر پیش قدم شد، مرحوم آقای الحاج عبدالحسین عبدلی بود، طبقه بالای ساختمان خود را به اولین مدرسه  در این روستا اختصاص دادند  و به دنبال آن، اقدام به جمع آوری داش آمور نمودند.

در این اقدام از کسانی که علاقمند به آموزش علم بودند ، ثبت نام می کردند ، به همین جهت از افراد بزرگسال و کم سن سال نیز استقبال کرده، ثبت نام به عمل می آوردند و از جمله این افرا من (علی قنبری) بودم که با تشویق پدر و به ویژه مادرم در این مدرسه ثبت نام نمودم واین در حالی بود که  من هنوز شناسنامه نداشتم ، که پدر و مادرم مرا با شناسنا مه ی شخص دیگری به این مدرسه فرستادند ، البته لازم به ذکر است که من در این موقعیت بیش از پنج سال نداشتم ، ولی  از عهده ی درس بر می آمدم .

در سال اول تحصیل در منزل مشغول انجام تکالیف در سی بودم که نمی توانستم عدد « ۴»  فارسی را بنویسم وبه همین جهت جودم را به زمین می زدم و گریه می کردم ؛ ودر کناری مادرم مشغول دوختن لخاف بود ، مرا صدا زد و گفت ها چی شده « ضر» می زنی ؟

با حال گریه گفتم من نمی توانم عدد ۴ (فارسی) را  بنویسم !

گفت بیار ببینم ، دفتر و دستک را برداشتم در کنارش نشستم ، گفت : علی این که چیزی نیست ؛

از من پرسید علی گردن شتر دیده ای ؟

 گفتم آری ؛ بعد گفت تو می توانی  گردن شتر را نقاشی کنی ؛ من نیز گردن شتر را روی کاغذ کشیدم ؛ گفت چه خوب . حالا سمت چپ آن عدد ۱ را بگذار ، و من اینکار را انجام دادم .

به من گفت این شد عدد «۴» فارسی!!!

از آن به بعد دیکر در نوشتن عدد ۴ فارسی هیچ مشکلی نداشتم . روحش همیشه قرین رخمت  خدا باد.

 به هر صورت سال اول  تحصیل را به پایان رساندیم . ولی در سال آینده به دلیل نیامدن سپاه دانش در روستای همحوار «ارسی» ثبت نام کردیم ، و بعد از دو ماه با آمدن سپاه دانشی بنام آقای «جلیانی» ، از روستای ارسی به روستای خودمان انتقال داده شدیم. ودر یک کلاس چند پایه شرع به تحصیل کردیم و این در حالی بود که روستا در عرض  تابستان ۱۳۴۱ صاحب یک باب  مدرسه ی جهار کلاسه  شده بود … .

ادامه دارد

علی قنبری

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


16 − پنج =