جمعه , ۲۸ دی ۱۳۹۷
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » عقلانیت و بهره گیری از فرصت ها

عقلانیت و بهره گیری از فرصت ها

در روستای ما بودند کسانی که هیج مال و منالی نداشتند اما یک جو عقل داشتند و همین یک جو عقل آنان را به همه مال و منال مورد نیازشان رساند اما در مقابل کسانی هم بودند که نصف املاک روستای ما در اختیار آنان بود اما به سبب استفاده نابجا از عقل و عدم به کارگیری آن به وضع ناگواری دچار شدند.

نیک به یاد می آورم که در دوره دبیرستان در یک کوره آجرپزی کار می کردم و همزمان با من خیلی های دیگر کار می کردند. یکی از این افراد آقای حسن علیخواه بود که زندگی اش را با سختی شروع کرده بود تا جایی که منزل افراد مختلف می رفت تا کار کند اما در کار خود آن قدر جدیت به خرج داد که توانست یک زندگی آبرومندانه ای تشکیل دهد و امروز همه فرزندانش دستشان به خوبی به دهانشان می رسد و از مال و منال خوبی برخوردارند و نه تنها برای دیگران کار نمی کنند بلکه هستند کسانی که برای اینان کار می کنند و به آنان روزی حلال می دهند و این روند را ادامه می دهند. همین آقای علیخواه به من می گفت تا می توانی کار کن تا دست نیازت به سوی هیچ کس دراز نشود و تاکید می کرد اگر در جیبم پول باشد احساس عزت می کنم و فکر می کنم که من شاه خودم هستم و من این سخن را از همان زمان به خاطر دارم. اما در مقابل اینان چنان که اشاره کردم افرادی بودند که در روستای ما زمین های بسیار مرغوبی و بسیار وسیعی داشتند اما چون پشت اینها خرد و عقلانیتی در کار نبود هیچ استفاده ای از این زمین های وسیع نشد و زندگی اینان نیز هر روز بدتر شد. دقیقا یادم می آید که در روستای ما هیچ کس ماشین درست و حسابی نداشت ولی اینان از ماشین هایی استفاده می کردند که در شهر مرند هم نظیری نداشت و در همان زمان در شهر هم منزل بسیار شیک و زیبایی داشتند. اما و هزار اما هرچه زمان می گذشت از این دارایی کم می شد تا اینکه با وجود این همه امکانات زندگی ناگواری پیدا کردند. شگفت آورتر اینکه در هنر سخنوری ادیبانه زبانزد خاص و عام بودند ولی حتا از این امکان استفاده درستی نشد و آن هم به فراموشی سپرده شد و از این استعداد هم هیچ استفاده ای نشد که نشد و در مقابل آدم های عاجزی که جواب سلام کسی را نمی توانستند بدهند شدند سخنرانان نسبتا موفق.

نتیجه اینکه داشتن امکانات دلیلی برای موفقیت نیست بلکه مدیریت این امکانات به مراتب از خود آن امکانات و استعدادها مهم تر است. برای مثال این بنده ناتوان که هیچ فضیلت و استعدادی نداشت و ندارد با راهنمایی یگانه برادرش توانست از صفر به مرتبه معلمی ارتقا یابد.

بیقرار ۲۴ فروردین ۱۳۹۷

موضوعات مرتبط: زیستانه
برچسب‌ها: مدیریت استعدادها
[ شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۷ ] [ ۲۰:۴۴ ] [ رضا بیقرار ]

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


3 × چهار =