شنبه , ۲۵ آبان ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » مقالات » بخشعلی قنبری » علی؛گوهر همچنان پنهان

علی؛گوهر همچنان پنهان

رهنوردان تاریخ !  تشنگان ایستاده بر کرانه دریا ! محرومیت تا کی ! کیست آن کس که جویای آب باشد ، بر کویر زندگی آن را نبخشد ؟ و کیست ……

اینک بیش از هزار و سیصد سال از ظهور مردی بزرگ ، از اهالی امروز و هر روز ؛  علی می گذرد ! بیش از ۱۴ قرن از حقیقتی برگونه ی اساطیر می گذرد که به واقعیت پیوسته است . اما آدمیان چون گامی در راه عملی شدن تئوریها و نوع زندگی او برنیامده اند او را با اسطوره ها اشتباه گرفته اند ! و  …..

بیش از ۱۴ قرن است که مریدان و هواداران و هواخواهان و پیروان او در فراقش اشک ریخته اند و در بزرگی اش چکامه ها سروده اند  .

اکنون بیش از بیست سال است بنام و یاد وی ،  بزرگی از سلاله او حکومتی بر پا داشته است تا در قرن زر و زور و تزویر از حقیقتی سخن گوید که در همه تاریخ او را به مسلخ برده اند ،  حکومتی تشکیل داده است تا یکبار هم که شده فرهنگ علی گونه زیستن تکرار شود و بوی علی از کویر ایران زمین و نخلستانهای جاهای سرسبزاین مرز و بوم به مشام رسد .  حکومتی تشکیل داده است تا بر بلندای منابر ،‌سخن از عزت ،‌  زهد ،  تقوا ،‌  سیاست ،  شجاعت ،  رافت ،  انساندوستی و … خوانده شود ،  حکومتی تشکیل داده است که فلسفه سیاسی اش را از نامه ۵۳ نهج البلاغه اخذ کند و خطبه ۲۰۷ را مشی حاکمیت قرار دهد  .

و بالاخره حکومتی تشکیل داده تا نهج البلاغه مولا فرهنگ شود تا همچون سایر نهادهای فرهنگی پا بر جا بماند  !

اما ،  هزار اما !  اگر از همه آنچه به یاد آوردیم ،  بگذریم و به این نکته اخیر بنگریم و آن را مورد ارزیابی قرار دهیم تا چه حد توانسته ایم فرهنگ علی  « علیه السلام » را همردیف سایر فرهنگ ها ساری و جاری سازیم ؟

آیا ۲۰ سال برای نهادینه کردن یک فرهنگ زمان کافی ای نیست ؟ چرا آثار همردیف و بلکه بسیار کم ارج تر که هرگز توان برابری و قیاس با نهج البلاغه را نمی یابند در محافل و مجالس فرهنگی رایج است ولی غایب بزرگ این عرصه ها علی و نهج البلاغه است ؟ و چرا…

اینک آمده ایم ،‌ آماده ایم تا فراتر از درد و شعار و حرف به عمل و اقدام بیندیشیم و در سالی که به دو مناسبت عید غدیر آغاز سال و عید غدیر پایان سال قلم ها را به جای شمشیرها از نیام بر کشیم و از فرهنگ عظیم و سترگ نهج البلاغه بنویسیم و مشتاق تر، و بی حالان را ذوق زده سازیم که به تعبیر زیبای مرحوم شریعتی : ‹‹ بیاموزیم در نتوانستن هم می توان گامی برداشت و اقدامی کرد ››‌.

‹‹ گوهر پنهان ››‌ از مستور ماندن آزرده است و اینک در صدد ظهور و بروز است تا آنچه خود داشت به همگان ارزانی کند  .

‹‹ گوهر پنهان ››‌  یاد نامه ای از علی و نهج البلاغه ،‌ همگان را به همکاری دعوت می کند .( سرمقاله مجله دانش آموزی دبیرستان صنیعی فر که حقیر( معلم بینش اسلامی همین دبیرستان بود) مسئولیتش را به عهده داشت و در ۵۰ نسخه کپی می شد و در اختیار دانش آموزان قرار می گرفت. یادش بخیر که در سال۱۳۷۷منتشر می شد و بی تصرف تقدیم علی دوستان می شد).

[ سه شنبه هشتم مرداد ۱۳۹۲ ] [ ۹:۴۵ ] [ رضا ] نظر بدهید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


14 − هفت =