یکشنبه , ۳۰ تیر ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » تاریخ » “عمرو بن لحی” و “بت هبل”

“عمرو بن لحی” و “بت هبل”

 […] قایعی در مکه بین دودمان اسماعیل و قوم جرهم اتفاق افتاد و سرانجام دودمان اسماعیل قوم جرهم را از مکه بیرون کرد و عمرو بن لحی بر شهر مکه و اطراف آن مستولی گردید .

زمانی که عمرو بن لحی به مرض سختی مبتلا شد ، به او گفتند : در بلقاء ، از سرزمین شام آبگرمی هست که اگر در آن استحمام کنی بهبودی می‏یابی .

عمرو به شام رفت و در ناحیه بلقاء در آن آبگرم استحمام کرد و بهبودی یافت ، و در آن سرزمین به مردمی برخورد که

ترجمه المیزان ج : ۱۰ص :۴۲۳

بت می‏پرستیدند ، از آنان پرسید که : این چه مراسمی است ؟ گفتند این بت‏ها ارباب ما هستند که ما آنها را به شکل هیاکل علوی و به شکل افرادی از بشر ساخته‏ایم تا از آنها یاری بخواهیم و آنها ما را یاری کنند و در هنگام خشکسالی از آنها باران بخواهیم و برای ما باران بفرستند .

عمرو بن لحی از این سخن خوشش آمد و از آن مردم خواست تا بتی از بت‏هایشان را به وی بدهند .

آنها نیز بتی به نام هبل به وی دادند ، عمرو ، هبل را به مکه آورد و بر بام کعبه نهاد ، بت اساف و بت نائله که به گفته شهرستانی در کتاب ملل و نحل به شکل زن و شوهری بودند ، و بنا به گفته دیگران به شکل دو جوان بودند نیز با او بود ، عمرو مردم را دعوت کرد به اینکه بت‏ها را بپرستند و این پیشنهاد را در بین قوم خود ترویج کرد و قوم او که همان دودمان اسماعیل بودند پس از آنکه سالها بر دین توحید بودند و مردم دنیا آنان را پیروان دین حنیف می‏شناختند ، – چون پیروان ملت ابراهیم (علیه‏السلام‏) بودند – به کیش بت‏پرستی برگشتند ، در حقیقت معنای حنفیت را از دست داده و فقط اسم آن برایشان باقی ماند و حنفاء ، اسم شد برای بت‏پرستان عرب . […]

ترجمه المیزان ج : ۱۰ص۴۲۲ : ۴۲۳

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


یازده + 2 =