پنج شنبه , ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » مقالات » «فطام» ، «حلم» ، «فصال» و «وصال» یعنی چه؟

«فطام» ، «حلم» ، «فصال» و «وصال» یعنی چه؟

در کافی از حماد ، از امام صادق (علیه‏السلام‏) روایت آمده که فرمود : بعد از فطام دیگر رضاعی نیست ، می‏گوید : پرسیدم فدایت شوم فطام چیست ؟ فرمود : حولین – دو سال شیرخوارگی – که خداوند فرموده است .
و در تفسیر الدر المنثور است که عبد الرزاق در کتاب مصنف و ابن عدی از جابر بن عبد الله روایت کرده‏اند که گفت ، رسول خدا فرمود : بعد از حلم ( رسیدن به حد بلوغ ) دیگر یتیمی باقی نمی‏ماند ، یعنی وقتی طفل یتیم به حد بلوغ رسید دیگر مشمول احکام خاص یتیمان نیست .
و نیز فرمود : بعد از فصال دیگر رضاعی نیست ، یعنی بعد از دو سال دیگر نباید طفل را شیر داد .

و نیز فرمود : سکوت از روزتا به شب در اسلام نیست ( و این خود نوعی روزه بود که از صبح تا به شب سکوت کنند) .

و باز فرمود : وصال در روزه نیست ، یعنی دو شبانه روز یا بیشتر روزه یکسره مشروع نیست ، و هیچ نذری در معصیت نیست ، و هیچ نفقه‏ای در معصیت نیست ، اگر کسی که نفقه‏اش بر مسلمان واجب است از مسلمان بخواهد که خرج شرابش را هم بدهد ، بر مسلمان واجب نیست اینگونه مخارج را بپردازد ، و هیچ سوگندی در قطع رحم معتبر و واجب الوفاء نیست ، و هیچ کس حق ندارد هنگام ضعف اسلام ، بعد از آنکه خدا هجرت به سرزمین‏های اسلام را واجب کرده در سرزمین‏های کفر سکونت اختیار کند ، و هیچ کس حق ندارد هنگام قدرت اسلام و فتح و پیروزی مسلمین به جائیکه اسلام در آنجا ضعیف است هجرت کند ، و هیچ سوگندی که بین زن و شوهر خورده می‏شود واجب الوفاء نیست ، و نه بین فرزند با پدرش و نه بین برده با مالکش ، و هیچ طلاقی قبل از نکاح معتبر نیست ، و هیچگونه آزادی‏ای قبل از مالک شدن ، بر برده صحیح نیست .
المیزام ج۲ ص ۲۸۸

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


دو + 1 =