دوشنبه , ۴ تیر ۱۳۹۷
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » مالکی آمریکا را به لغو توافقنامه واشنگتن – بغداد تهدید کرد

مالکی آمریکا را به لغو توافقنامه واشنگتن – بغداد تهدید کرد

نخست‌وزیر عراق آمریکا را تهدید کرد اگر در مورد کناره‌گیری وی از قدرت پافشاری کند و از بغداد مقابل داعش حمایت نکند، دولت عراق توافقنامه راهبردی میان دو کشور را لغو می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه «ساندی تایمز» به نقل از منابع نزدیک به «نوری مالکی» خبر داد، وی ایالات متحده را به لغو توافقنامه راهبردی میان دو کشور تهدید کرده است. براساس این گزارش، مالکی به مقامات واشنگتن اعلام کرد، اگر همچنان بر کناره‌گیری‌اش از نخست‌وزیری تاکید و ارائه کمک‌های تسلیحاتی به بغداد را به این موضوع مشروط کنند، دولت عراق نیز توافقنامه راهبردی میان دو کشور را لغو می‌کند.
علی‌رغم اینکه در توافقنامه فوق به همکاری‌های امنیتی میان دو کشور اشاره شده، ایالات متحده از دادن کمک به بغداد در مقابل داعش طفره می‌رود. واشنگتن اعطای کمک را به کناره‌گیری مالکی از قدرت مشروط کرده است.
توافقنامه راهبردی در سال ۲۰۰۸ میان طرفین منعقد شده است و همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی بین واشنگتن و بغداد را شامل می‌شود.
در صورت لغو توافقنامه مذکور، احتمالا ایران و روسیه جای آمریکا را در عراق پر می‌کنند.
گرایش به مسکو به جای واشنگتن، بخشی از دیپلماسی دولت مالکی است. در این  رابطه، «ایلیا مورگونوف»‌ سفیر روسیه در عراق گفت، طی سال‌های اخیر میان دو کشور قراردادهای همکار زیادی به امضا رسیده است و طی سال جاری نیز قراردادهای بیشتری به امضا خواهد رسید.
قضیه خودداری مالکی از نامزد نخست‌وزیری شدن نیز از سوی برخی گروه‌های داخلی و کشورهایی مثل آمریکا و عربستان دنبال می‌شود. حتی روزهای اخیر شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه آیت‌الله «سید علی سیستانی» مرجع عالی شیعیان عراق نیز با  ادامه نخست‌وزیری مالکی مخالف است. اما دفتر آیت‌الله سیستانی این خبر را تکذیب کرد.
«ائتلاف دولت قانون» ‌تحت رهبری مالکی در انتخابات پارلمانی ۱۰ اردیبهشت با کسب ۹۵ کرسی، در صدر دیگر جریان‌های سیاسی عراق قرار گرفت. لذا،‌ مالکی می‌تواند برای بار سوم نخست‌وزیر شود.
در عرصه سیاسی عراق اکنون رایزنی‌هایی در مورد ریاست سه قوه این کشور جریان دارد. مجلس جدید عراق امروز دومین جلسه خود را تشکیل می‌دهد. اهمیت جلسه امروز به انتخاب سران این سه قوه مربوط می‌شود.
دیروز یک هیئت از جانب «مجلس اعلای اسلامی عراق» به اربیل رفت تا با مقامات دولت خودمختار کردستان  عراق در مورد تعیین سران سه قوه گفت‌وگو کند. کردها قصد دارند پست ریاست جمهوری را برای خود حفظ کنند.
در قانون اساسی عراق مشخص نشده است که مناصب سه‌گانه فوق به چه اقوامی تعلق می‌گیرد و تصاحب این پست‌ها محصول مکانیسم رایزنی‌ها و توافقات درونی در مجلس خواهد بود. کسب پست نخست‌وزیری نیازمند حمایت ۵۰  به علاوه یک درصد نمایندگان مجلس ۳۲۸ نفری عراق است. اما نامزد ریاست جمهوری باید دو‌سوم آرای مجلس را کسب کند تا به این مقام برسد. در ارتباط با ریاست مجلس نیز به نظر می‌رسد نمایندگان پارلمان، «سلیم الجبوری» را به جای «اسامه النجیفی» در نظر دارند. این دو نفر از رهبران «ائتلاف المتحدون»  (اهل سنت) هستند.
اما در عرصه نبرد نیروهای دولتی با عناصر داعش نیز ۱۱ خودروی مسلح این گروه تروریستی در «دیاله» و «بیجی» منهدم شد. مردم برخی مناطق استان‌های دیاله و «صلاح‌الدین» هم به صورت خودجوش با عناصر باقی‌مانده داعش در این مناطق درگیر شدند. نیروهای امنیتی در بغداد نیز ۶۹ فرد مسلح را در جنوب این شهر دستگیر کردند. ۶۰ تروریست تکفیری هم در بغداد و مسیر فلوجه توسط ارتش به هلاکت رسیدند. تروریست‌‌های داعش نیز ۴۰ شهروند ترکمن را از یک روستا در شمال موصل ربودند. عناصر داعش هشت عراقی را نیز در شمال و غرب بغداد بر اثر انفجار بمب و یا تیراندازی شهید و ۱۰ تن دیگر را زخمی کردند. در موصل هم اعضای یک خانواده چهار نفره توسط عناصر داعش قتل‌عام شدند.
سایر رویدادها
* عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر گفت، برگزاری همه‌‌پرسی با هدف استقلال کردستان عراق، باعث تجزیه این کشور می‌شود.
* وزیر خارجه ایتالیا گفت، تهدید داعش برای فتح رم را جدی می‌گیرد. داعش اخیرا خواستار فتح رم شده بود.
* کمیته ملی فتوای مالزی کشتار مسلمانان تحت نام جهاد را گناه دانست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


3 × پنج =