پنج شنبه , ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » تاریخ » ایران در دوره معاصر » محاصره قلعه سباستوپل در جنگ کریمه

محاصره قلعه سباستوپل در جنگ کریمه

برگی از تاریخ

۱۵۹ سال پیش در روز ۲۶ سپتامبر سال ۱۸۵۴ میلادی در جریان جنگ کریمه نیروهای فرانسوی و بریتانیایی پس از پیروزی بر ارتش روسیه تزاری در سواحل رودخانه آلما ، بندر سباستوپل ، قلعه جنگی مستحکم روسیه را در شبه جزیره کریمه محاصره کردند.

به گزارش جام جم آنلاین، سقوط سباستوپل در نتیجه جنگ کریمه میان روسیه تزاری و اتحاد فرانسه ، بریتانیا و عثمانی تعیین کننده بود.

نیکلای اول ، تزار روسیه بدون توجه به نظرات بریتانیا و فرانسه به ناوگان دریایی امپراتوری عثمانی در دریای سیاه حمله کرده و ناوگان عثمانی را نابود می کند. سپس سرزمین های رومانیایی امپراتوری عثمانی را اشغال می کند.

نیکلای اول ، تزار روسیه در اندیشه تصرف تنگه های بسفر و داردانل برای دستیابی به آب های گرم بود.

بریتانیا و فرانسه از امپراتوری عثمانی که در آن دوره «مرد بیمار اروپا» نامیده می شد حمایت کرده و در روز ۲۷ مارس سال ۱۸۵۴ میلادی به روسیه تزاری اعلان جنگ می دهند، این آغاز جنگ خونین کریمه بود.

پس از قرن ها این نخستین بار بود که ۲ کشور رقیب با یکدیگر متحد شده و به جنگ با دشمن ثالث دست می زنند. بریتانیا و فرانسه پس از آغاز جنگ ناوگان دریایی خود را به دریای سیاه اعزام کردند.

نیروهای ناپلئون سوم ، امپراتور فرانسه و ملکه ویکتوریا بریتانیا در روز ۱۴ سپتامبر سال ۱۸۵۴ میلادی وارد اوپا توریا در شبه جزیره کریمه می شوند.

آنها در سواحل رودخانه آلما سربازان روسیه تزاری را شکست داده و قلعه مستحکم سباستوپل را محاصره می کنند.

نیروهای بریتانیا و فرانسه که تعدادشان ۱۸۵۰۰۰ نفر بود در مقابل دفاع قابل ملاحظه سباستوپل به فرماندهی سرهنگ فرانتز تودلبن ، افسر ارتش تزاری و فرارسیدن زمستان سخت روسیه به جنگ فرسایشی سنگر ها در پیرامون قلعه سباستوپل متوسل شدند.

سرانجام حدود یک سال پس از آغاز محاصره سباستوپل ، در روز ۸ سپتامبر سال ۱۸۵۵ میلادی ژنرال مک ماهون بریتانیایی موفق می شود برج مالاکف را تصرف کند.

سقوط برج مالاکف سرنوشت سباستوپل را رقم می زند.نیروهای روسیه تزاری که دیگر امیدی به مقاومت نداشتند در روز ۱۰ سپتامبر قلعه سباستوپل را پس از به آتش کشیدن آن ترک کرده و دست به عقب نشینی می زنند.

چند ماه بعد ، نیکلای اول ، تزار روسیه تقاضای صلح می کند. پیمان صلح در روز ۳۰ مارس سال ۱۸۵۶ میلادی در پاریس امضا می شود و نیکلای تحقیر شده سرزمین هایی که در خاک عثمانی تصرف کرده بود را دوباره به امپراتوری عثمانی بازپس می دهد.

امپراتوری روسیه که با این شکست تحقیر شده بود به نقاط ضعف خود پی برده و الکساندر دوم ،تزار جدید روسیه که پس از مرگ نیکلای اول جانشین او شده بود ، دست با اصلاحات وسیعی در این کشور می زند.بهرام افتخاری. (جام جم)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


دو + 18 =