پنج شنبه , ۲۹ فروردین ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » من و جام جهانی فوتبال

من و جام جهانی فوتبال

دکتر-بخشعلی-قنبری دویست استاندارد1در جایی نوشته ام که از زمانی که فوتبال را شناختم کشته مرده آن شدم به حدی که شب و روز من بازی فوتبال بود و البته یکی از افتخارات تیم وحدت بودم اما در مسابقه ای که با تیم رقیب به نام توفان نتوانستم به رغم موقیت های فراوان گل بزنم و به همان خاطر هم ملامت شدم و هم خودم را به شدت ملامت کردم.

هرچه زمان می گذشت علاقه من به فوتبال بیشتر می شد به حدی که همه مسابقات تیم ملی را دنبال می کرد حتا اگر این مسابقات در نیمه های شب برگزار می شد. بازیکنان مورد علاقه من حسن روشن، حسن دانایان فرد و علی پروین و ناصر حجازی بودند. در دوران قبل از انقلاب یک بار ایران به یازدهمین دوره جام جهانی رفت که در سال ۱۹۷۸ برگزار شد. این بازی‌ها از ۱ ژوئن ۱۹۷۸ تا ۲۵ ژوئن انجام گرفت. شانزده تیم در این بازی‌ها حضور داشتند و در نهایت آرژانتین میزبان با پیروزی برابر هلند به قهرمانی رسید. سابقات مقدماتی در قاره آسیا که همراه بود با حضور استرالیا به عنوان نماینده اقیانوسیه؛ پس از برگزاری مرحله اول مقدماتی تیم‌های هنگ‌کنگ، کره جنوبی، ایران، کویت و استرالیا به عنوان سرگروه به مرحله دوم راه یافتند. در این مرحله رقابت‌ها به صورت دوره‌ای و رفت و برگشت انجام گرفت و در نهایت تیم ایران با کسب ۱۴ امتیاز از ۸ بازی (۶ پیروزی و ۲ تساوی) برای اولین بار جام جهانی صعود نمود. ایران با تیم های پرو، هلند، اسکاتلند هم گروه بود.

شاگردان حشمت مهاجرانی در نخستین بازی خود مقابل تیم افسانه ای هلند با سه گل “رابی رانسنبرینگ” که ۲ گل وی از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید، شکست خورد. در دومین بازی ملی پوشان فوتبال کشورمان اسکاتلند مدعی را با نتیجه تساوی یک بر یک متوقف کردند. آندرانیک اسکندریان[۱]، ابتدا با گل به خودی که وارد دروازه ناصر حجازی کرد، شاگردان “آلی مک لئود” را پیش انداخت اما گل ایرج دانایی فر در دقیقه ۶۰ سبب به تساوی کشیده شدن بازی شد تا تک امتیاز ایران در این بازی ها به دست آید. در دیدار پایانی این گروه هم تیم ملی ایران نتوانست مقابل قدرت شاگردان “استبان کالدرون” مقاومت کند و در نهایت با هت تریک “تئوفیلو کوبیلاس” و گل “خوزه ولاسکوئز” در مقابل تک گل حسن روشن با نتیجه چهار بر یک شکست خورد.

من همه این بازی ها را از رادیو دنبال کردم و چون شنیدم حسن روشن یک گل به پرو زد ذوق زده شدم اما وقتی رادیو اعلام کرد که پای حسن روشن پاره شده بسیار غمگین و ناراحت شدم.

اکنون از آن سال ۴۰ سال می گذرد و من کم و بیش همان علاقه را حفظ کرده ام اما با این تفاوت که آن زمان تنها مساله من فوتبال بود اما اینک ده ها مساله ذهن مرا به خود مشغول کرده است و دیگر نمی توانم مانند آن زمان فقط به علایق شخصی ام بپردازم و به تعبیر علی(ع) با مردم در سختی هایشان همدردی و مشارکت نکنم. با وجود اینها وقتی می بینم که مردم برای پیروزی تیم شان خوشحال می شوند من هم نمی توانم خوشحال نباشم و احساس غرور نکنم اما من زمانی از ته دل خوشحال خواهم شد که کشور در اقتصاد و غلم در جهان بدرخشد. اما وقتی می بینم که ایران عزیز من توسعه اقتصادی اش را همزمان با کره آغاز کرده اما کره با تولیدات خود جهان را فتح کرده و ما ایرانی ها هم افتخارمان این است که سوار ماشین های کره ای شویم و لوازم تولید شده در خود کره را با افتخار مصرف می کنیم دل به اندازه یک ابر می گیرد و دلم می خواهد که اگر لازم باشد از خارج مدیر وارد کنیم تا بتوانیم اسنعداد استفاده از امکانات موجودمان استفاده کنیم. اما نمی دانم چه باید بکنم که بتوانم گامی در راه توفیق ایران عزیز بردارم نمی دانم و این نمی دانم آزارم می دهد سخت سخت. کاش یک روز بتوانیم در رشد علمی و اقتصادی قهرمان جهان بشویم. بیقرار ۲۶ خرداد ۱۳۹۷

[۱] . یکی از سرورات گرامی او را با آندرانیک تیموریان استباه گرفته اند که باید بگویم اسکندریان مربوط به دهه هفتاد میلادی و تیموریان مربوط هزاره سوم میلادی است. لختی تامل باید!!!!!

برچسب‌ها: فوتبال
[ شنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۲۲:۳۸ ] [ رضا بیقرار ]

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


هجده − 10 =