سه شنبه , ۱ خرداد ۱۳۹۷
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » هدف اصلی غرب از تنظیم و تصویب تحریم ‌ها تضعیف و از پای درآوردن جمهوری اسلامی بود

هدف اصلی غرب از تنظیم و تصویب تحریم ‌ها تضعیف و از پای درآوردن جمهوری اسلامی بود

منبع : کیهان

[…] حریم به عنوان اولین گام در مقابله با کشورهایی که در مسیر تعیینی قدرت‌های غربی حرکت نمی‌کنند محسوب می‌شود. سیاست تحریم دو نتیجه مشخص می‌تواند داشته باشد: اول از پای درآوردن حکومت مخالف (که به اینصورت مستقیماً خواسته غرب محقق می‌شود) و دوم ضعیف کردن آن حکومت که در اینصورت گام دوم یعنی جنگ می‌تواند اهداف غرب را محقق کند.
با نگاهی به تاریخ معاصر هر دو مورد فوق را می‌توان دید. به طور مثال تحریم‌های ۱۹۹۲، ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ شورای امنیت سازمان ملل علیه لیبریا نهایتاً منجر به سقوط دولت چارلز تیلور شد، اما از سوی دیگر تحریم همه جانبه عراق در سال ۱۹۹۰ که ۱۲ سال به طول انجامید نهایتاً نتوانست اهداف غرب یعنی تغییر رژیم حاکم را برآورده کند ولی با نابود کردن اقتصاد این کشور و تحمیل فشار‌های گسترده به مردم با حمله نظامی آمریکا رژیم صدام به آسانی از پای درآمد.
انقلاب اسلامی ایران نیز به دلیل مقابله و مخالفت با سیاست‌های غرب و سر دادن شعار «استقلال» از ابتدای پیروزی نهضت با این تحریم ‌ها مواجه بوده است و در سال‌های اخیر نیز به واسطه ایستادگی بر مواضع استقلال طلبانه خود این فشار‌ها چندین برابر نیز شده است.
هدف اصلی غرب از تنظیم و تصویب تحریم ‌ها تضعیف و از پای درآوردن جمهوری اسلامی بوده اما با روندی که پیش آمده است در بسیاری از زمینه ‌ها نه تنها ایران ضعیف نشده بلکه با اتکا به ظرفیت ‌ها و استعداد‌های درونی خویش به سمت خودکفایی و استقلال پیش رفته است. روندی که به هیچ وجه برای قدرت‌های جهانی قابل تحمل نیست. لذا قابل پیش بینی بود که فشارهای حاصل از سیاست تحریم مدت زیادی نمی‌تواند ادامه داشته باشد و امروز غرب احساس می‌کند که با تحریم ایران فقط سرعت پیشرفت و استقلال آن را افزایش داده است. بسیاری از سیاستمداران غربی با انتقاد از سیاست آمریکا در قبال ایران در زمینه هسته‌ای، می‌گویند زمانی که پرونده هسته‌ای ایران گشوده شد، جمهوری اسلامی تنها از چند ده سانتریفیوژ برخوردار بود و امروز پس از این همه تحریم و فشار، این عدد به بالای ۲۰ هزار رسیده است.
اما روی دیگر این سکه،  ضرر و زیان شرکت‌های غربی از بابت تحریم ایران است. کشورهای غربی با کاهش یک طرفه روابط و اعمال تحریم‌‌ها عملا فرصت‌های تجاری و بازرگانی را از شرکت‌های خود سلب کردند و در نقطه مقابل ایران توانسته نیازهای خود را یا از طریق نوآوری‌های داخلی و یا از دیگر کشور‌ها تأمین نماید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


پانزده − سیزده =