شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » مقالات » بخشعلی قنبری » وجوب روی آوری به طبیعت و حرمت قاطعانه هرگونه اعتیاد

وجوب روی آوری به طبیعت و حرمت قاطعانه هرگونه اعتیاد

 طبیعت مادر ماست و در عین حال راهی به سوی خدا و همه معنویات. اما مدرنیسم رفته رفته ما را گول زد و این تصور را در ما پدید آورد که در افتادن با طبیعت می تواند ما را به سرمنزل مقصود برساند. گذشت نزدیک به یک قرن از تسلط خیره کننده انسان مسلح به علم بر طبیعت نشان داد و ثابت کرد که مدرنیسم در تحقق وعده ی خود ناکام مانده است. اینک پس از این آگاهی برماست تا با طبیعت آشتی کنیم و دوباره به آغوش مام طبیعت برگردیم و به گرمای وجودش گرم شویم و در سایه ی آن به محضر خدا وارد شویم و با مائده معنویت پذیرایی شویم.

اما نیک بدانیم که امروز دود از هر نوعش طبیعت ما را آلوده کرده است بیایید با هرگونه آلودگی طبیعت میارزه کنیم و اجازه ندهیم تا مام طبیعت آسیب ببیند. در اینجا برای رهایی از این آلودگی ها به حرمت قطعی مواد مخدر می پردازم.

در میان برخی از اهل شریعت این سخن نادرست رایج است که « اعتیاد که حرام نیست پس منعی در مصرف آن وجود ندارد»!!!!! در جواب این ادعای بی دلیل و لزوم پرهیز از هرگونه اعتیاد چند نکته به عرض مخاطبان عزیز می رسد:

۱) ابتدا عرض کنم که بنده به رغم اینکه دروس حوزه را کم و بیش خوانده ام اما تخصصی در فقه ندارم اما با وجود این کاستی ام می توانم برای بیان حرمت هرگونه اعتیاد استدلالی با استناد به قرآن ذکر کنم دست کم شبهه یاد شده را برطرف سازد.

۲)در قرآن کریم آیه در حرمت شراب آمده است مبنی براینکه شراب و قمار دو نوع از پلیدی های شیطان اند که ضررشان از سودشان بیشتر است. بنابراین چون بر سلامتی انسان آسیب می رساند در نتیجه حرام است. توجه داشته باشید که قرآن نفع شراب را انکار نمی کند اما به صراحت اعلام می دارد که ضررش به مراتب بیشتر است از سودش. حال این را با وضعیت اعتیاد مقایسه کنید. از انواع مواد مخدر کم ترینش را در نظر بگیرید ببنید آیا به اندازه سر سوزنی می توان برایش سودی در نظر گرفت؟ مسلماً جواب منفی است؛ زیرا هیچ گونه سودی در مواد مخدر وجود ندارد.

حال از شما عزیزان سوال می کنم آیا خدایی که آفریننده عقل است می توان انتظار داشت که مصرف ماده ای را که حاوی ضرر بیشتر در مقایسه با سود بیشتر است حرام اعلام بکند اما مصرف ماده ای را که سراسرش ضرر آن هم نه برای خود مصرف کننده بلکه برای همه بشرت است، حرام اعلام نکند؟ پس می توان با قاطعیت اعلام کرد که به حکم عقل و عرف و شرع نزدیک به هر گونه مواد مخدر اعم از سیگار و … قاطعانه حرام است والسلام.

ب.قنبری ۱۰ آذر ۱۳۹۳

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


سیزده − ده =