جمعه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » پیشتازی مردم آذربایجان در مقابله با فتنه ۸۸

پیشتازی مردم آذربایجان در مقابله با فتنه ۸۸

با وجود زمینه های اغتشاشات اجتماعی در استان آذربایجان شرقی و تلاش دشمن در تحریک این زمینه ها و کشاندن مردم به سطح خیابان و برهم زدن امنیت اجتماعی، مردم آذربایجان با خصوصیات دینی و انقلابی و بصیرت بالا و هوشیاری مسئولین استان حماسه ۸ دی در تبریز به وقوع پیوست تا پیش قراولی باشد برای خلق حماسه ۹ دی در کشور و یوم اللهی دیگر در تاریخ انقلاب.

آذربایجان در طول تاریخ ایران هر چند آبستن حوادث بزرگ بوده است ولی در خط مقدم حماسه های ملی و تاریخی و مردمی قرار داشته و توانسته است در دفاع از کیان ملی و ارزشهای دینی و نظام و انقلاب اسلامی پیشتازی خود را به اثبات برساند. مردم آذربایجان دارای ویژگی های اخلاقی و شخصیتی ویژه از جمله دینداری، شجاعت،در صحنه بودن، ولایتمدار بودن، سختکوشی و تلاشگری و صدها ویژگی منحصر به فردی می باشند که آنها را توانمند در خلق «حماسه» و «یوم الله» در تاریخ ایران و انقلاب کرده است.

اگر نگاهی هر چند گذرا به تاریخ داشته باشیم به نیکی در خواهیم یافت ، مردم آذربایجان در کنار همه خصوصیات برجسته خود ، واجد ویژگی مهمی هستند که می توان آن را تحت عنوان «خالق حماسه و یوم الله » مورد بررسی قرار داد. بی شک روزی که شاه اسماعیل صفوی مذهب تشیع را به عنوان مذهب رسمی ایران اعلام نمود و یا ایامی که مردم تبریز در جریان مشروطیت و با رهبری مردان نیکنامی همچون ثقه الاسلام،شیخ محمد خیابانی ،ستارخان و باقرخان در مقابل استبداد ایستادگی کردند و یا روزی که قیام ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ را خلق نمودند و… در حقیقت در لابلای تاریخ نشانه گذاری و «خلق حماسه و یوم الله » می نمودند تا بسان چراغ راهنمایی برای آیندگان باشند.

مقام معظم رهبری در کلامی می فرمایند:« روزهای سال ، به طور طبیعی و به خودی خود ،همه مثل همند ؛ این انسانها هستند ، این اراده ها و مجاهدتهاست که یک روز را از میان روزهای دیگر بر می کشند و آن را مشخص می کنند و مثل یک پرچمی نگه می دارد تا راهنمای دیگران باشد .»

از جمله این یوم الله ها و حماسه ها روز ۸ دی ۱۳۸۸ می باشد که با حضور به موقع و دشمن شکن مردم انقلابی و ولایتمدار آذربایجان در صحنه دفاع از ارزشهای دینی و انقلاب اسلامی و دفع نقشه های فتنه گران و حضور مردم سایر شهرها در ۹ دی ۱۳۸۸ ، این روز را به «یوم اللهی» دیگر در تاریخ ایران تبدیل کرد. روزی که به «روز بصیرت و بیعت امت با ولایت» در تقویم کشور نامگذاری گردید. برای واکاوی این حماسه نگاهی گذرا به شرایط آذربایجان در آن مقطع و اقدامات مردم بصیر این خطه در شرایط فتنه سال ۸۸ داریم

شرایط ویژه آذربایجان بعد از انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸

قومیت و قوم گرایی: با توجه به مسأله قومیت و نقشه دشمنان در سوء استفاده از این قضیه برای رسیدن به اهداف خود ، این زمینه بطور طبیعی در منطقه آذربایجان وجود داشت. بنابراین دشمن سعی می کرد با استفاده از این خصیصه طبیعی موجود در منطقه بعنوان یک گسل اجتماعی استفاده کرده و در آشوب های اجتماعی و نارضایتی های موجود در انتخابات دمیده و آشوب های اجتماعی را گسترش داده و به اهداف شوم خود برسد.لازم به ذکر است که وجود اقوام مختلف در یک کشور بعنوان یک فرصت برای دشمنان برای سوء استفاده می باشد که در زمان های لازم سعی می کنند تا آن را فعال نمایند.هر چند که وجود یک شکاف اجتماعی بعنوان قومیت و قوم گرایی شاید زیاد مشکل ساز نباشد ولی وقتی با سایر شکاف ها و آشوب های اجتماعی هم افزایی پیدا می کند، می تواند تولید یک بحران برای هر کشوری بنماید.دشمن هم سعی کرده بود با هم افزایی شورش های اجتماعی و نارضایتی های انتخاباتی و تحریک قوم گرایی در مناطق آذری نشین از هنر پیشتازی آذربایجانی ها به نفع خود بهره برداری نماید که به دلیل هشیاری و بصیرت بالای مردم با وجود فراهم بودن زمینه ها،موفق نشدند.
توطئه پسر آذربایجان: از جمله زمینه ها برای بهره برداری از مناطق آذری نشین برای تحریک احساسات مردم و کشاندن آنان در آشوب های اجتماعی بعد از انتخابات در سال ۱۳۸۸ توهم« توطئه پسر آذربایجان» بود که توسط خانم مهندس موسوی رونمایی شد. آنها می خواستند با استفاده از انتساب ایشان به آذربایجان، از احساسات مردم سوء استفاده کرده و در کشاندن مردم به خیابانها و ایجاد شورش های خیابانی و بهره برداری از این قضیه آن را به دیگر نقاط کشور تسری دهند. البته این امر از سوی رسانه های مختلف معاند خارجی و تحلیل گران آنها در آن زمان مطرح و بصورت گسترده از جمله توسط رسانه های دولت آذربایجان برای سوء استفاده خود تحلیل می شد.
هم زمانی با ۳۱ دسامبر: روز ۳۱ دسامبر(۱۱ دی) هر سال از سوی دولت آذربایجان به عنوان روز همبستگی آذری های جهان نامگذاری شده و بعنوان عید مطرح و تعطیل رسمی است ( هر چند این روز تحریف شده و روزی است که مردم نخجوان در سال ۱۸۸۹ میلادی با شکستن حصارهای مرزی به داخل خاک ایران آمده و خواهان پیوستن به ایران بودند.) و سعی می کنند در آن روز برنامه های مختلفی بر علیه ایران و مردم آذربایجان اجرا نمایند که اهانت آشکار به مردم آذربایجان و در تضاد با سیاستهای اعلامی دولت آذربایجان در مقابل ایران می باشد. هم زمانی این آشوب ها و شورش ها با این روز در دشمنان ما امیدواری هایی ایجاد می کرد تا بتوانند از فرصت های پیش رو استفاده کنند.

اقدامات حماسه ساز ۸ دی در تبریز

همانگونه که اشاره شد وضعیت ویژه تبریز ایجاب می کرد که آتش فتنه در این منطقه نسبت به سایر نقاط کشور شعله ورتر بوده و به راحتی مهار نشود ولیکن اقدامات حماسه ساز مردم تبریز باعث شد که این فتنه در تبریز یک روز زودتر از سایر نقاط کشور مهار شود. در زیر به برخی ویژگیهای این اقدام حماسه ساز اشاره می کنیم:

حضور به موقع و حماسی مردم در صحنه: در طول ۸ ماه مردم متدین و انقلابی آذربایجان ،خار در چشم و استخوان در گلو به تبعیت از ولایت صبر کرده بودند تا فتنه گران و بی بصیرت ها به راه راست و حقیقت برگشته و اعلام پشیمانی نمایند. هر چند که این صبر نتیجه داده و باعث جدایی غافلان از فتنه گران گردید و عده آنها نسبت به خردادماه ۸۸ خیلی کم شد. ولی حماقت و اهانت این عده قلیل در روز عاشورا که مهره های اجانب در دشمنی با اسلام و انقلاب بودند، باعث شعله ور شدن خشم انقلابی مردم آذربایجان در روز ۸ دی گردید که بصورت خودجوش و گسترده در خیابانهای شهر حضور بهم رساندند و با فتنه گران اتمام حجت کردند که دیگر آنها را تحمل نخواهند کرد. هر چند که درگیری های خیابانی و آشوب های اجتماعی به دلیل شاخصه دینداری، بصیرت، ولایتمداری و شجاعت مردم در طول ۸ ماه به ندرت و آن هم بصورت خیلی محدود در برخی جاها دیده شده بود ولی با این حضور به آشوب گران و فتنه گران درتبریز و دیگر شهرها از زبان امام جمعه شهر اتمام حجت شد که بعد از آن با خلق حماسه ۹ دی در دیگر شهرها، دیگر شاهد حضور فتنه گران در خیابان ها نبودیم.
حضور بالاترین شخصیت دینی و مذهبی استان در صحنه:علاوه بر حضور اقشار مختلف مردم اعم از پیر و جوان، زن و مرد، دانشجو و دانش آموز، بازاری و کارمند،شخصیت های سیاسی مختلف لشکری و کشوری ، حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه محبوب تبریز که شخصیتی انقلابی و مذهبی و از اعضای مجلس خبرگان رهبری از استان آذربایجانشرقی می باشد، و در کنار سایر مردم در این راهپیمایی شرکت کرده بود، برای مردم انقلابی استان و سایر استان ها محرک خوبی برای اتمام حجت با فتنه گران بود.
مواضع انقلابی حضرت آیت الله شبستری: آیت الله شبستری بعنوان نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه محبوب تبریز و از اعضای مجلس خبرگان رهبری مورد احترام مردم آذربایجان بوده و همیشه مواضع انقلابی ایشان زبانزد خاص و عام بوده و می باشد و در این روز علاوه بر محکوم کردن کار فتنه گران در توهین به مقدسات، در حالیکه دو دستی بر سر و عمامه خود می کوبید از قوه قضائیه خواست که در برخورد با فتنه گران مماشات نکند و اتمام حجت کرد که در صورت ادامه این وضعیت مردم آذربایجان تحمل نکرده و کفن پوش راهی تهران خواهند شد تا کار فتنه گران را یکسره نمایند.این کارها و این اتمام حجت به نظر می رسد در تحریک احساسات مردم سایر شهر ها که از صدا و سیما نیز پخش گردید، نقش مهمی داشت.
شعارهای انقلابی: شعار های مطرح در این راهپیمایی نشان از بصیرت مردم و اتمام حجت آنان و خواسته آنان از مسئولین در برخورد با فتنه گران دارد.شعارهایی که نشان از غیرت دینی و ولایتمداری و سر آمدن کاسه صبر حزب اللهی را نشان می داد.

علل عدم همراهی مردم آذربایجان با آشوبگران

بصیرت بالا: ملت آذربایجان در طول تاریخ از زمان رسمی شدن شیعه بعنوان دین رسمی در ایران، همراه با مراجع و بزرگان مدافع اسلام و ایران در برابر متجاوزان و آشوبگران داخلی بوده است و قضایای نهضت مشروطیت و مبارزه با استبداد داخلی و پیشوازی و همراهی از نیروهای دولت مرکزی توسط مردم بعد از اتفاقات جعفر پیشه وری در قبل از انقلاب و عدم حمایت از طرفداران شریعتمداری و ارسال رساله های ایشان بعد از اتفاقات آن زمان به جلو دفتر ایشان در قم توسط قشز عظیمی از مردم آذربایجان و عدم همراهی با آشوبگران در قضایای مختلف در سال ۷۸ و ۸۲ و ۸۸ و حمایت از ولایت و نظام و انقلاب نشان از بصیرت بالای مردم آذربایجان بوده است، هرچند که زمینه های قومیتی و هم مرزی با کشورهای حیله گر در بر هم زدن امنیت ملی وجود داشته است.
دینداری: مردم آذربایجان مردمانی دیندار، مومن ، متدین و مذهبی بوده و برنامه های مذهبی در طول سال و ماه محرم و حضور گسترده مردم در این برنامه های مذهبی و عشق و ارادت آنها به اباعبدالله الحسین – علیه السلام- نشان های این امر می باشد. طبیعی است که کسانیکه چنین ارادتی به خاندان اهل بیت دارند که زبانزد خاص و عام و داخل و خارج کشور می باشد ، در مقابل توهین و اهانت برخی خود فروخته به خاندان عصمت و طهارت و نظام و انقلاب ساکت ننشسته و علاوه بر عدم حمایت از آنها در راه مبارزه با آنها پیشقدم نیز خواهند بود. سخنان نماینده ولی فقیه در استان حضرت آیت الله شبستری در روز ۸ دی و اتمام حجت ایشان با فتنه گران و تذکر به رئیس قوه قضائیه که در صورت تکرار این اهانت ها مردم آذربایجان کفن پوش به سوی تهران عزیمت کرده و کار آنها را یکسره خواهند کرد، گواه بر این ادعا می باشد.
عملکرد مسئولین استان: برخورد مسئولین استان و برگزار کنندگان انتخابات در استان در جلوگیری از بروز نارضایتی و اغتشاشات بعد از انتخابات همانند برخی از شهرهای دیگر موثر بوده است.اینکه نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری بعد از اتمام رأی گیری و قبل از اعلام نتایج در یک برنامه زنده تلویزیونی شرکت کرده و بر صحت برگزاری انتخابات و قبول نتیجه شمارش آرا ، هر چه که باشد، از یک طرف تزریق آرامش به جامعه بود که علیرغم تبلیغات مختلف انتخابات در صحت و سلامت برگزار شده است و از سوی دیگر نشان از بلوغ سیاسی مردم می باشد که با قبول نظرات نماینده نامزدها ، با وجود تبلیغات گسترده، آتشین و خیابانی تا آخرین لحظات روز تبلیغات، سعی در رعایت اصول انتخاباتی و حفظ آرامش در جامعه داشتند و تا آخر هم این وضعیت را رعایت نمودند.حتی این نمایندگان نامزدها در استان بعد از اعلام نتایج هم در برنامه های تلویزیونی با قبول نتایج شمارش آرا به پیروز انتخابات تبریک گفتند.

بنابراین با وجود زمینه های اغتشاشات اجتماعی در استان آذربایجانشرقی و تلاش دشمن در تحریک این زمینه ها و کشاندن مردم به سطح خیابان و برهم زدن امنیت اجتماعی جهت بهره برداری و اجرای نقشه براندازی، مردم آذربایجان با خصوصیات دینی و انقلابی و بصیرت بالا و هوشیاری مسئولین استان و حضور و مواضع انقلابی نماینده ولی فقیه و امام جمعه محبوب تبریز، حضرت آیت الله شبستری حماسه ۸ دی در تبریز به وقوع پیوست تا پیش قراولی باشد برای خلق حماسه ۹ دی در کشور و یوم اللهی دیگر در تاریخ انقلاب.

پایگاه بصیرت

منبع : فارس

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


20 + 1 =