شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » آموزشی » چرا ابراهیم برای مکه دعا کرد ؟ و چرا دعای ابراهیم نصیب دشمنان نیز شده است ؟

چرا ابراهیم برای مکه دعا کرد ؟ و چرا دعای ابراهیم نصیب دشمنان نیز شده است ؟

مردم مکه دو دسته شوند، یک دسته مومن، و یکی کافر، و دعایکه در باره اهل مکه کرد، که خدا از میوهها روزیشان کند، شامل هر دو دسته میشود، و او قبل از کافران و آنچه بغیر خدا میپرستیدند بیزاری جسته بود، همچنانکه از پدرش وقتی فهمید دشمن خداست، بیزاری جست، (فلما تبین له انه عدو لله تبر، منه).، و خدا در این آیه گواهی داد که وی از هر کسیکه دشمن خدا باشد، هر چند پدرش باشد، بیزاری جسته است.

لذا در جمله مورد بحث، عمومیت دعای خود را مقید بقید (من آمن منهم) کرد، و گفت: خدایا روزی را تنها به مومنین از اهل مکه بده،  با اینکه آن جناب می دانست که بحکم ناموس زندگی اجتماعی دنیا، وقتی رزقی به شهری وارد می شود، ممکن نیست کافران از آن سهم نبرند، و بهرهمند نشوند،  و لیکن در عین حال (و خدا داناتر است) دعای خود را مختص به مومنین کرد تا تبرّی خود را از کفار همه جا رعایت کرده باشد، و لیکن جوابی داده شد که شامل مومن و کافر هر دو شد.

و در این جواب این نکته بیان شده: که از دعای وی آنچه بر طبق جریان عادی و قانون طبیعت است مستجاب است، و خداوند در استجابت دعایش خرق عادت نمیکند، و ظاهر حکم طبیعت را باطل نمیسازد.

در اینجا این سوال پیش میآید: ابراهیم که میخواست تنها در حق مومنین مکه دعا کند، جا داشت بگوید: (و ارزق من آمن من اهله من الثمرات) خدایا بکسانی از اهل مکه که ایمان می آورند از ثمرات روزی ده، و چرا اینطور نگفت؟ بلکه گفت: (و اهل مکه را از ثمرات روزی ده، آنان را که از ایشان ایمان می آورند)؟ جواب این سوال این است که منظور ابراهیم (علیهالسلم) این بود که کرامت و حرمتی برای شهر مکه که بیت الحرام در آنجاست از خدا بگیرد، نه برای اهل آن، چون بیت الحرام در سرزمینی واقع شده که کشت و زرعی در آن نمی شود، و اگر درخواست ابراهیم نمی بود، این شهر هرگز آباد نمی شد، و اصلا کسی در آنجا دوام نمی آورد لذا ابراهیم (علیهالسلم )خواست تا با دعای خود شهر مکه را معمور، و در نتیجه خانه خدا را آباد کند، بدین جهت گفت: (و ارزق اهله)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


1 × 4 =