شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » سؤالات » چهار طایفه یعنى نبیین و صدیقین و شهدا و صالحین چه کسانیند؟

چهار طایفه یعنى نبیین و صدیقین و شهدا و صالحین چه کسانیند؟

باید گفت : ما نمى توانیم بگوییم انبیا (علیهم السلام ) چگونه انسانهایى هستند، چون این طایفه آشنایان با وحى و آگاهان از اخبار غیبى هستند، و ما بیش از این از وضع آنان خبر نداریم ، و نمى توانیم داشته باشیم ، مگر از ناحیه آثارى که از خود به جاى گذاشته اند.
و اما شهدا در سابق نیز گفته بودیم که این کلمه در قرآن کریم به معناى گواهان در اعمال است ، و در هیچ جاى قرآن که از ماده (ش ه د) کلمه اى به کار رفته به معناى کشته در معرکه جنگ نیامده ، بلکه مراد از آن افرادى است که گواه بر اعمال مردمند، و مراد از صالحین کسانى است که شایستگى نعمت خداى را دارند.

 صدیق آن کسى است که به هیچ وجه دروغ در او راه ندارد، و چنین کسى کارى که حق بودن آن را نمى داند نمى کند، هر چند که مطابق با هواى نفسش باشد و سخنى را که راست بودن آن را نمى داند نمى گوید، و قهرا حتى کسى به جز حق را هم نمى بیند، پس او کسى که حقایق اشیا را مى بیند، و حق مى گوید و حق انجام مى دهد.

و با در نظر داشتن این بیان ترتیب بین چهار طایفه نامبرده در آیه روشن مى گردد، طایفه اول نبیون بودند که سادات بشرند، سپس صدیقون قرار گرفته اند، که گفتیم شاهدان و بینندگان حقایق و اعمالند، و سوم شهدا بودند، که شاهدان بر رفتار دیگرانند و در آخر صالحانند که لیاقت و آمادگى براى کرامت الله را دارند.

ترجمه تفسیر المیزان جلد ۴ صفحه۶۵۱ و ۶۵۲

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


دو × 3 =