شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » سؤالات » علمی » جایگاه نماز در جهان آخرت (قسمت چهارم)

جایگاه نماز در جهان آخرت (قسمت چهارم)

ادامه بخش سوم

قسمت (۴)ghanbari ali 11

۶ – یَاأَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلاَهِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلَى‏ ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ جمعه (۶۲) ۹
ای کسانی که ایمان آورده اید! هنگامی که برای نماز روز جمعه اذان گفته شود، به سویذکر خدا بشتابید و خرید و فروش را رها کنید که این برای شما بهتر است اگر میدانستید!
۷ – إِنَّمَا  یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَهَ وَآتَى الزَّکَاهَ وَلَمْ یَخْشَ إِلَّا اللّهَ فَعَسَى‏ أُولئِکَ أَن یَکُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِینَ        توبه (۹) ۱۸
مساجد خدا را تنها کسی آباد میکند که ایمان به خدا و روز قیامت آورده، و نماز را برپا دارد،و زکات را بپردازد، و جز از خدا نترسد، امید است چنین گروهی از هدایت یافتگان باشند.
۸ – یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَبْرِ وَالصَّلاَهِ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ بقره (۲) ۱۵۳
ای افرادی که ایمان آورده اید! از صبر ( و استقامت ) و نماز، کمک بگیرید، ( زیرا ) خداوند با صابران است.
۹ – الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَیُقِیمُونَ الصَّلاهَ وَمِمَّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُونَ
بقره (۲) ۳
( پرهیزگاران ) کسانی هستند که به غیب < آنچه از حس پوشیده و پنهان است > ایمان میآورند،و نماز را برپا میدارند، و از تمام نعمتها و مواهبی که به آنان روزی داده ایم، انفاق میکنند.
•    آیات فوق  اهمیت نمازو اقامه ی آن  را  به صورت آشکاری  بیان می کنند .پس یکی از لوازم بسیار اساسی وسرنوشت ساز هر انسانی در جهان آخرت  ، روز قیامت ، یوم حساب و روزی که بندگان هدایت یافته از اصحاب جهنم برای همیشه در پیشگاه ربوبی از هم جدا می شوند ،
•    نماز نور چشم نماز گزاران در روزقیامت است .
عمل نماز واعمالی که انسان در این دنیا تهیه ،تدارک یا تحصیل می نماید ،چه تأثیری در حیات بعد ازمرگ خواهد داشت ؟
همانطور که قبلا گفته شد، هر انسانی سعادت وشقاوت زندگی خودرا مدیون وسایل و لوازمی است که از حیات قبل  ازتولد به همراه خود آورده است.بنا بر این از منابع دینی استفاده میشود که در زمان کوچ ازدنیا، انسان ناچار وسایلی را باید،  قبلاً توسط  خود یا دیگران و یابعضی اعمال  را، پس از کوچ از طریق احسان  وارثان  یا از طریق اعمال  ما تأخّره، با خود همراه کند. (در این قسمت وسیله مورد نظر نماز است)، فقدان هر کدام، یقیناً بربهره برداری انسان از نعمات حیات جاودان، عمیقاً اثر بدی خواهدگذاشت  .
•    گفت و گوی مردان و زنان مؤمن به مردان و زنان منافق در سوره ی حدید :
به عنوان مثال؛ همان طوری که اگر انسانی ازمادر کور متولد شود، این انسان یک عمر ناچارا ً از نعمت روشنایی محروم خواهد بود  .این معنا در مورد انسانی که از این دنیا توشه و لوازم لازم (اینجا منظور نماز است) را با خود به حیات پس ازمرگ ( که از نظرقرآن یکی از اصول اساسی دین اسلام می باشد) انتقال ندهد تکرار خواهد   شد، شاهد این ادعا، ماجرایی است ما بین زنان  مردان مؤمن و زنان و مردان منافق اتفاق افتاده است که درسوره ی الحدید (۵۷) طی آیات ۱۲ و۱۳ به شرح زیر اتفاق افتاده است :
« یَوْمَ تَرَى الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ یَسْعَى‏ نُورُهُم بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَبِأَیْمَانِهِم بُشْرَاکُمُ الْیَوْمَ جَنَّاتٌ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا ذلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ »
این پاداش بزرگ( در روزی است که مردان و زنان با ایمان را می نگری که نورشان پیش رو  و  در سمت راستشان بسرعت حرکت میکند ) و به آنها می گویند : ( بشارت باد بر شما امروز به باغهایی از بهشت که نهرها زیر درختان آن جاری است، جاودانه در آن خواهید ماند . و این همان رستگاری بزرگ است.
« یَوْمَ یَقُولُ الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ لِلَّذِینَ آمَنُوا انظُرُونَا نَقْتَبِسْ مِن نُورِکُمْ قِیلَ ارْجِعُوا وَرَاءَکُمْ فَالْتَمِسُوا نُوراً فَضُرِبَ بَیْنَهُم بِسُورٍ لَهُ بَابٌ بَاطِنُهُ فِیهِ الرَّحْمَهُ وَظَاهِرُهُ مِن قِبَلِهِ الْعَذَابُ »
روزی که مردان و زنان منافق به مومنان می گویند: نظری به ما بیافکنید تا از نور شماپرتوی برگیریم. به آنها گفته میشود: به پشت سر خود بازگردید و کسب نور کنید. در این هنگام دیواری میان آنها زده می شود که دری دارد، درونش رحمت است و برونش عذاب.

•    نماز نور چشم من است :
. بر این اساس، پیامبر ااسلام (ص)می فرمودند  : « نماز نور چشم من است.» در واقع یکی از اهداف آن حضرت از به کار بردن عبارت فوق ، به احتمال این معنی باشد که آن حضرت ازطریق این عبارت اراده می فرمودند  بر تفسیر آیه ی ۱۲ و ۱۳ سوره ی مبارکه ی الحدید ، به اینکه معرفت خداوند از طریق نماز گواهی می شود وادای نماز دراوقات شرعیه اعتراف  به وجود ذات  اقدس حق تعالی است . و پاداش آن دردرحیات آخرت، نوری است که غیر مؤمنین از آن بهره مند نیستند، در واقع مجازات متقابل  فراموشیِ خداوند در دنیا ، همانا  کور محشور شدن مردان زنان منافق درحیات جاودان  خواهد بود وقرآن در سوره ی مبارکه ی حدید پرده از روی آن  ، بر می دارد!!!
•    همراهی نور با مؤمنان در روز قیامت :
از دقت درآیات فوق  می توان در یافت که در روز قیامت همراه مردان و  زنان متدین نوری است که  مردان وزنان منافق از آن بی بهره هستند  و چون منافقان از مؤمنان تقاضای   نور می کنند ، مؤمنان در پاسخ منافقان جواب می دهند به پشت سر خود باز گردید و کسب نور کنید ،(یعنی به دنیا بر گردید واز آنجا تدارک کنید .)
•    چه کسانی در قیامت دچار سختی می شوند ؟
قرآن درآیه ی (۱۲۴)سوره ی طه( ۲۰)پاسخ این سئوال را ، این چنین بیان می کند :
« وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِکْرِی  فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَهً ضَنکاً وَنَحْشُرُهُ یَوْمَ الْقِیَامَهِ أَعْمَى ‏» هر کس از یاد من رویگردان شود ، زندگی (  سخت و ) تنگی خواهد داشت ، و  روز قیامت ، او را  نابینا  محشور می کنیم.
•    موضوع نور از نظر قرآن در قیامت با کدام عمل انسان در دنیا تطابق دارد  ؟
(باید گفت از نظر تعالیم اسلامی مهمترین وجه ذکر همانا نماز است ) « قَالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنِی أَعْمَى‏ وَقَدْ کُنتُ بَصِیراً » (طه ۲۰ آیه ی ۱۲۵) می گوید : پروردگارا! چرا نابینا محشورم کردی؟! من که بینا بودم!
« قَالَ کَذلِکَ أَتَتْکَ آیَاتُنَا فَنَسِیتَهَا وَکَذلِکَ الْیَوْمَ تُنسَى‏ »(طه ۲۰ آیه ۱۲۶)
می فرماید: آن گونه که آیات ما برای تو آمد ، و تو آنها را فراموش کردی ، امروز نیز تو فراموش خواهی شد .

[…]ادامه دارد […]

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


هفده − 3 =