جمعه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » آموزشی » یکی از لوازم بسیار اساسی وسرنوشت ساز هر انسانی در جهان آخرت (۴)

یکی از لوازم بسیار اساسی وسرنوشت ساز هر انسانی در جهان آخرت (۴)

[…]و هنگامی که نماز را به پایان رساندید، خدا را یاد کنید، ایستاده، و نشسته، و در حالی که به پهلو خوابیده اید.و هر گاه آرامش یافتید( و حالت ترس زایل گشت )، نماز را ( بطور معمول ) انجام دهید،زیرا نماز، وظیفه ثابت و معینی برای مومنان است.
۶ – یَاأَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلاَهِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلَى‏ ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُghanbari ali 12وا الْبَیْعَ ذلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ جمعه (۶۲) ۹
ای کسانی که ایمان آورده اید! هنگامی که برای نماز روز جمعه اذان گفته شود، به سویذکر خدا بشتابید و خرید و فروش را رها کنید که این برای شما بهتر است اگر میدانستید!
۷ – إِنَّمَا  یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَهَ وَآتَى الزَّکَاهَ وَلَمْ یَخْشَ إِلَّا اللّهَ فَعَسَى‏ أُولئِکَ أَن یَکُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِینَ        توبه (۹) ۱۸
مساجد خدا را تنها کسی آباد میکند که ایمان به خدا و روز قیامت آورده، و نماز را برپا دارد،و زکات را بپردازد، و جز از خدا نترسد، امید است چنین گروهی از هدایت یافتگان باشند.
۸ – یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَبْرِ وَالصَّلاَهِ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ بقره (۲) ۱۵۳
ای افرادی که ایمان آورده اید! از صبر ( و استقامت ) و نماز، کمک بگیرید، ( زیرا ) خداوند با صابران است.
۹ – الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَیُقِیمُونَ الصَّلاهَ وَمِمَّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُونَ
بقره (۲) ۳
( پرهیزگاران ) کسانی هستند که به غیب < آنچه از حس پوشیده و پنهان است > ایمان میآورند،و نماز را برپا میدارند، و از تمام نعمتها و مواهبی که به آنان روزی داده ایم، انفاق میکنند.
•    آیات فوق  اهمیت نمازو اقامه ی آن  را  به صورت آشکاری  بیان می کنند .پس یکی از لوازم بسیار اساسی وسرنوشت ساز هر انسانی در جهان آخرت  ، روز قیامت ، یوم حساب و روزی که بندگان هدایت یافته از اصحاب جهنم برای همیشه در پیشگاه ربوبی از هم جدا می شوند ،
•    نماز نور چشم نماز گزاران در روزقیامت است .
عمل نماز واعمالی که انسان در این دنیا تهیه ،تدارک یا تحصیل می نماید ،چه تأثیری در حیات بعد ازمرگ خواهد داشت ؟
همانطور که قبلا گفته شد، هر انسانی سعادت وشقاوت زندگی خودرا مدیون وسایل و لوازمی است که از حیات قبل  ازتولد به همراه خود آورده است.بنا بر این از منابع دینی استفاده میشود که در زمان کوچ ازدنیا، انسان ناچار وسایلی را باید،  قبلاً توسط  خود یا دیگران و یابعضی اعمال  را، پس از کوچ از طریق احسان  وارثان  یا از طریق اعمال  ما تأخّره، با خود همراه کند. (در این قسمت وسیله مورد نظر نماز است)، فقدان هر کدام، یقیناً بربهره برداری انسان از نعمات حیات جاودان، عمیقاً اثر بدی خواهدگذاشت  .
•    گفت و گوی مردان و زنان مؤمن به مردان و زنان منافق در سوره ی حدید :[…]

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


پنج + 2 =