شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » آمریکا محمد بن نایف آل سعود را شریکی قدرتمند می‌داند.

آمریکا محمد بن نایف آل سعود را شریکی قدرتمند می‌داند.

منبع : کیهان
رئیس جمهوری آمریکا پس از آن که ساختار حکومت در خانواده حاکم سعودی را به نفع محمد بن نایف بن عبدالعزیز آل سعود ساماندهی کرد، برای سفر به عربستان در ۲۲ ماه جاری آماده می‌شود.
سایت اینترنتی شبکه تلویزیونی المنار در یادداشتی در این باره نوشت: آمریکا محمد بن نایف آل سعود را شریکی قدرتمند می‌داند. آمریکا سران عربستان را وادار کرد تا تمام اختیارات بندر بن سلطان- به ویژه پرونده سوریه- را به پسر عمویش محمد بن نایف واگذار کند. پس از خشم اوباما و اعضای دولتش نسبت به بندر بن سلطان به سبب سوءمدیریت بحران سوریه و نیز پس از اظهارات بندر بن سلطان به رئیس جمهور فرانسه در تابستان گذشته مبنی بر این که عربستان پس از آنکه اعتمادش را به آمریکا از دست داد می‌خواهد روابطش را با اروپا تقویت کند، محمد بن نایف به بهترین شخصیت نزد دولت آمریکا مبدل شد.
استقبالی که محمد بن نایف در آخرین سفرش به آمریکا در تاریخ ۱۲ تا ۱۴ فوریه گذشته با آن روبرو شد، تایید و حمایت آمریکا از وی را کاملا آشکار می‌سازد. وی در این سفر با باراک اوباما و نیز وزیر خارجه آمریکا و جان برنان رئیس سازمان سیا دیدار کرد.
المنار می‌افزاید: ملک عبدالله می‌خواهد پسرش متعب را به جانشینی خود برساند اما نیاز آمریکا به تجربه محمد بن نایف وی را به خوش‌شانس‌ترین نامزد آمریکا برای جانشینی عبدالله تبدیل کرده است. آمریکا تلاش می‌کند تا محمد بن نایف پس از عمویش به پادشاهی برسد و برای دوری از هرگونه تنش در میان خانواده‌ها و جناح‌های خاندان حاکم سعودی، متعب بن عبدالله ولی‌عهد محمد بن نایف شود. وضعیت نگران‌کننده عربستان، در رأس اولویت‌های آمریکا در منطقه و در مراحل آتی خواهد بود.
همزمان با انتشار این گزارش، عبدالباری العطوان سردبیر روزنامه القدس العربی و سایت رأس‌الیوم در تحلیلی خاطر نشان کرد: مقامات سعودی احساس می‌کنند که خطر از داخل آنها را تهدید می‌کند؛ با طولانی شدن بحران سوریه و ورود جنگ در این کشور به چهارمین سال خود، شورش و خشونتها در داخل عربستان در حال شدت گرفتن است. اکنون در سوریه مبارزه با تروریسم در اولویت قرار گرفته است، و سرنگونی نظام این کشور دیگر در اولویت نیست.
وی با بیان اینکه نایف بن عبدالعزیز در تلاش برای رهایی  از میراث بندر بن سلطان است، می‌نویسد: اعلام تروریست‌ بودن گروه اخوان‌المسلمین، به معنای مجرم دانستن اکثر مبلغان بزرگ و کوچک سعودی، و قانونی بودن بازداشت آنان طبق قوانین جدید و زندانی کردن آنان به مدت ۳ تا ۲۰ سال است. حتی حضور  مبلغان سعودی در نشستها و دیدارهای هیئت علمای ارشد مسلمان که یوسف قرضاوی ریاست آن را برعهده دارد، آنان را مشمول قانون مبارزه با تروریسم می‌کند، و همین امر شامل هر کسی خواهد بود که مهمان شبکه الجزیره (قطر) شود، یا نماد زرد میدان «رابعه العدویه» (اخوان المسلمین مصر) را با چهار انگشت نشان دهد؛ این در حالی است که ده‌ها هزار عربستانی این نماد را در شبکه‌های اجتماعی گذاشته‌اند، که برخی از آنان نیز از مبلغان بزرگ و کوچک هستند.
العطوان معتقد است: آشکار است که نایف در پس پرده صدور این قوانین قرار دارد تا از میراثی که پسر عمویش بندر بن سلطان برایش گذاشته رهایی یابد، و به صورت تدریجی مفهوم دخالت نظامی در سوریه را تغییر دهد، و همه اتهامات در خصوص حمایت کشورش از تروریسم را پاک کند، چرا که این امر در آینده با پیامدهای قانونی بین‌المللی همراه خواهد بود.
عطوان افزود: برای ما عجیب نخواهد بود، اگر روزی نیروهای سعودی به دلیل حمایت قطر از یک گروه «تروریستی» و تهدید امنیت و ثبات عربستان، بحرین و مصر به مرزهای این امیرنشین تجاوز کنند.
وی می‌نویسد: به نظر می‌رسد سیاست عربستان در مبارزه با انقلاب‌های دموکراسی خواهانه مردم در کشورهای منطقه شکست خورده و باید  سیاست جدیدی جایگزین روش مشت آهنین شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


هفت + 10 =