دوشنبه , ۴ تیر ۱۳۹۷
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » هیچ یک از امم و اقوام روی زمین…(هم جنس گرا نبودند)!

هیچ یک از امم و اقوام روی زمین…(هم جنس گرا نبودند)!

[…] وَلُوطًا إِذْ قَالَ لِقَوْمِهِ أَتَأْتُونَ الْفَاحِشَهَ  (سوره: ۲۷ نمل , آیه: ۵۴) … ظاهر جمله این است که این داستان عطف به داستان نوح است که قبلا ذکر نموده و

ترجمه المیزان ج : ۸ص :۲۳۲

در ابتدای آن فرموده بود : وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا و بنا بر این تقدیر آیه مورد بحث نیز : إِلَى ثَمُودَ أَخَاهُمْ صَالِحًا إِذْ قَالَ لِقَوْمِهِ خواهد بود ، این آن چیزی است که از ظاهر آیه استفاده می‏ شود ، و لیکن معهود از اینگونه سیاق‏ های قرآنی این است که لفظ اذکر به یاد آر مقدر بوده و تقدیر آیه : اذکر لوطا الذی ارسلناه اذ قال لقومه می‏باشد .

وحدت سیاق اقتضا داشت که همچنانکه در داستان هود و صالح فرمود : وَإِلَى عَادٍ أَخَاهُمْ هُودًاو وَإِلَى ثَمُودَ أَخَاهُمْ صَالِحًا در اینجا نیز بفرماید و الی فلان اخاهم لوطا و اگر در خصوص قوم لوط سیاق را تغییر داده و بعد از ذکر داستان آن قوم مجددا به سیاق قبلی برگشته و فرموده : وَإِلَى مَدْیَنَ أَخَاهُمْ شُعَیْبًا برای این بوده که لوط از پیروان شریعت ابراهیم (علیه‏ السلام‏) بوده ، به خلاف هود و صالح که از پیروان شریعت نوح (علیه‏ السلام‏) بودند ، و در تفسیر سوره هود خواهیم گفت که لوط از بستگان ابراهیم (علیه ‏السلام‏) بوده ، و آن حضرت او را به سوی اهل سدوم و اقوام مجاور آنان فرستاد ، تا آنان را که مشرک و از بت‏ پرستان بودند ، به دین توحید دعوت کند .

أَتَأْتُونَ الْفَاحِشَهَمراد از فاحشه عمل لواط است ، به دلیل اینکه در آیه بعد می‏ فرماید :  أَتَأْتُونَ الرِّجَالَ شَهْوَهً .

مَا سَبَقَکُم بِهَا مِنْ أَحَدٍ مِّنَ الْعَالَمِینَ (سوره: ۲۹ عنکبوت, آیه: ۲۸ )– یعنی  هیچ یک از امم و اقوام روی زمین مرتکب چنین گناهی نشدند . .و این جمله ، دلالت دارد بر اینکه تاریخ پیدایش این عمل منتهی به همین قوم می‏ شود .

و ما در تفسیر سوره هود ، به تفصیل قصه لوط ، متعرض خواهیم شد – ان شاء الله تعالی – .خانه قوم لوط در اردن

إِنَّکُمْ لَتَأْتُونَ الرِّجَالَ شَهْوَهً مِّن دُونِ النِّسَاء (سوره: ۷ اعراف, آیه: ۸۱) … اتیان الرجال به قرینه کلمه شهوه و همچنین به قرینه مِّن دُونِ النِّسَاء کنایه است از عمل نامشروع با مردان ، و این دو قرینه ، علاوه بر اینکه اتیان الرجال را معنا می‏ کند ، این معنا را نیز می ‏رساند که قوم لوط عمل زناشویی با زنان را ترک گفته و به مردان اکتفاء می‏ کردند ، و این عمل را از آنجایی که تجاوز و انحراف از قانون فطرت است ، اسراف نامیده و فرموده :  بَلْ أَنتُمْ قَوْمٌ مُّسْرِفُونَ (سوره: ۳۶ یس , آیه: ۱۹).

جمله مورد بحث جمله ‏ای است استفهامی و تقدیر آن ء انکم است ، از آنجایی که عمل مزبور ، فاحشه بی‏سابقه‏ ای بوده از در تعجب و استبعاد می‏ پرسد : آیا شما چنین کاری را مرتکب می‏شوید ؟ .

ترجمه المیزان ج : ۸ص :۲۳۱ و ۲۳۲

[…] هیچ یک از امم و اقوام روی زمین… […]

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


سه × 4 =