پنج شنبه , ۲۷ تیر ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار

انفال (۲)

مرحوم طبرسی در کتاب جوامع الجامع خود می ‏گوید : ابن مسعود و علی بن الحسین زین – العابدین و امام باقر و امام صادق (علیه‏ السلام‏) آیه مورد بحث را یَسْأَلُونَکَ عَنِ الأَنفَالِ قرائت کرده‏ اند .

مؤلف : این روایت را دیگران هم از ابن مسعود و همچنین از امام سجاد ، امام باقر و امام صادق (علیه‏السلام‏) روایت کرده‏اند .

و در کافی به سند خود از عبد صالح (علیه‏ السلام‏) روایت کرده که فرمود : انفال عبارت است از هر زمین خرابی که اهلش منقرض شده باشند ، و هر سرزمین که بدون جنگ و بدون بکار بردن اسب و شتر تسلیم شده است و با پرداختن جزیه صلح کرده باشند ، سپس فرمود : و برای او است ( یعنی برای والی و زمامدار ) رؤوس جبال و دره ‏های سیل‏ گیر و نیزارها و هر زمین افتاده‏ای که مربی نداشته باشد ، و همچنین برای او است خالصه جات سلاطین ، البته آن خالصه‏ جاتی که به زور و غصب بدست نیاورده باشند ، چون اگر به غصب تحصیل کرده باشند ، هرمال غصبی مردود است ، و باید به صاحبش برگردد ، و او است وارث هر کسی که بی‏وارث مرده باشد و متکفل هزینه زندگی کسانی است که نمی‏ توانند هزینه خود را به دست بیاورند .

و نیز به سند خود از امام صادق (علیه‏ السلام‏) روایت کرده که در ذیل آیه ییَسْأَلُونَکَ عَنِ الأَنفَالِ فرموده : هر کس بمیرد و وارثی نداشته باشد مالش جزو انفال است .

مؤلف : و در معنای این دو روایت روایات بسیاری از طرق ائمه اهل بیت (علیهم‏ السلام‏) وارد شده است ، و اگر در این روایات انفال به معنای غنائم جنگی را ذکر نکرده ضرر به جایی نمی‏ زند ، زیرا خود آیه بطوری که از سیاق آن برمی‏ آید به مورد خود بر غنائم جنگی دلالت دارد .

ترجمه المیزان ج : ۹ص : ۱۴

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


هجده − 12 =