شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸
جدیدترین اخبار
خانه » اخبار » سرودی از عشق؛ سروده ای از فریدون مشیری

سرودی از عشق؛ سروده ای از فریدون مشیری

آه زندگی چه اندازه عجیب است و همه چیز در گذر است. وقتی صدای آهنگی را می‌شنوم یک‌باره مرا ۴۵ سال به عقب می‌برد به پستوی زیستن به گذر در تاریخ. به روزگاری که در زمان شاه زندگی دکتر بخشعلی قنبریمی‌کردم و نوجوان ۱۰ ساله‌ای بودم که با خود رادیویی به همراه دارد ولی بسیاری از ترانه‌هایی را که پخش می‌شود نمی‌فهمد اما تکه‌هایی از آنها را در حفظ دارد و البته بعضاً با آنها حال می‌کرد ضمن اینکه اصلاً نمی‌دانست که خواننده این آهنگ‌ها چه کسانی‌اند و چه تیپ‌هایی دارند و اساساَ به زندگی چکونه نگاه می‌کنند. اما اکنون که اینها را مرور می‌کنم به یاد می‌آورم که چه ساده و بی‌غل‌وغش زندگی می‌کردم و چه اندازه در ندانستن لذت می‌بردم!! شگفتا دنیای من چه اندازه کوچک بود اما چه اندازه لذت‌بخش و البته چه اندازه در ندانستن و احساس مسئولیت نکردن به‌سر می‌بردم!! کاش آن روزها عقلم می‌رسید و خودم را برای کسب درآمد حلال و علم به زحمت می‌انداختم و کاش می‌دانستم که پدر عزیزم چه می‌کشید! اکنون که با این آهنگ‌ها به آن دوران سفر می‌کنم می‌گویم کاش می‌دانستم که پدرم چرا برخی شب‌ها دور از چشم من گریه می‌کرد!! تنها واکنش من در برابر این گریه‌ها این بود که کاش گریه نکند ولی نمی‌دانستم چرا؟ کاش دقیق بودم و به عمق درد و رنجش پی می‌بردم!! اما حیف که در ظاهر زندگی غرق شدم و از راز گریه پدرم سر درنیاوردم!

چه می دانم شاید برای این گریه می‌کرد که چرا من او را درک نمی‌کنم و برای کاستن از دردهایش هیچ کاری نمی‌کنم؟

بله عزیزان آهنگ «فریاد از این زمونه آزرده‌ام» چگونه مرا به نزدیک به نیم قرن پیش برد و به من فهماند که چه اندازه بی‌خیال می‌زیستم و مهربان پدرم از اینکه او را درک نمی‌کرده‌ام چه‌ها کشیده است!

پیام این سفر در عالم خاطره‌ها این است که فرزندان عزیز بدانند که پدرها هم به‌خاطر عدم درک ما ممکن است در خلوتشان گریه‌ها کنند. بیایید پرده از مقابل دیدگانتان بردارید و آنان را درک کنید و از آدم‌هایی مانند من درس بگیرید تا آنگاه که به سن من رسیدید اینگونه افسوس نخورید!

بیقرار ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۸

موضوعات مرتبط: خاطرات
برچسب‌ها: خاطره

[ پنجشنبه بیستم تیر ۱۳۹۸ ] [ ۰:۲۰ ] [ رضا بیقرار ]

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


1 + 17 =